Smrt jaderného zabijáka – sovětský bitevní křižník třídy Kirov je rozebírán na šrot

Smrt jaderného zabijáka – sovětský bitevní křižník třídy Kirov je rozebírán na šrot
Autor fotografie: The U.S. National Archives / Picryl|Popisek: Křižník Kalinin třídy Kirov
21 / 04 / 2024, 08:45

Bývaly chloubou sovětské flotily a generálních tajemníků UV KSSS. Těžké raketové křižníky třídy Kirov nechávaly alespoň zdání toho, že sovětská flotila se může měřit s americkou US Navy, avšak nyní dochází k rozebírání jednoho z nich, plavidla Admiral Lazarev.

Jaderné křižníky třídy Kirov jsou největší povrchová válečná plavidla, která, pokud nepočítáme letadlové lodě, byla od roku 1949 až dosud postavena. Jejich původně zamýšleným úkolem byla likvidace nepřátelských ponorek a svazů amerických letadlových lodí. Bitevní křižníky třídy Kirov jsou poháněny kombinací dvou jaderných reaktorů a stejného počtu parních turbín, z nichž každá má výkon 70 000 kW. Rychlost lodí se tak pohybuje okolo 31 až 32 uzlů.

Plavidla třídy Kirov jsou vyzbrojena opravdu impozantně. Jejich hlavní zabijáckou výzbrojí je raketový systém P-700 Granit s dvaceti obřími nadzvukovými raketami. Systém řízení palby navíc umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud je tak vedoucí raketa sestřelena, automaticky dojde k převzetí její role další střelou. Kromě těchto raket nesou lodě také protiponorkovou a protivzdušnou výzbroj, jako 96 kusů střel dlouhého doletu S-300F, nebo rotační kanóny ráže 30mm. Hlavní dělová výzbroj jsou dvě děla ráže 130mm umístěná v jedné dělové věži.

 

 

Sověti zahájili stavbu pěti těchto jaderných gigantů v 70. letech minulého století a ještě před pádem Sovětského svazu stihli dokončit tři z nich. Tito jaderní obři se jmenovali Kirov, Frunze a Kalinin. Čtvrté plavidlo, Jurij Andropov, bylo do arzenálu začleněno až na konci 90. let a u poslední plnované páté lodi, Říjnové revoluce, nakonec bylo její dokončení pozastaveno. Lodě byly z politických důvodů ruským prezidentem Borisem Jelcinem v roce 1992 přejmenovány na Admirala Ušakova (ex Kirov), Admirala Lazareva (ex Frunze), Admirala Nachimovova (ex Kalinin) a Petra Velikého (ex Jurij Andropov).

Křižník Petr Veliký byl uveden do provozu v roce 1998 avšak během několika dalších let skončili všichni ostatní tři obři v ruských přístavech jako rezivějící zálohy. Admiral Nachimov v současné době podstupuje přestavbu a jako první loď ruské flotily obdrží nové střely dlouhého doletu S-400 a protiletadlový systém Polimet-Redut. Není známo, zda modernizovaný bitevní křižník ponese útočné střely Kalibr, dvouúčelové protilodní a protipozemní útočné střely Onyx nebo dokonce hypersonické Zirkony. Všechny tyto rakety by však jistě daly Admirálu Nachimovovi větší schopnost protipozemního útoku, než má jeho sesterská loď Petr Veliký. 

Střela vypálena z křižníku FRUNZE

Z fotografií lodi v docích ruské armády ve městě Severodvinsk nacházejícího se na břehu Bílého moře, které se začaly objevovat na sociálních sítích na konci prosince 2023, však není patrné, že by se modernizace v blízké době blížila ke svému konci. Pokud tak bude oprava křižníku Admiral Nachimov dokončena, měl by se v budoucnu stát silnější lodí než jeho sesterské plavidlo z třídy Kirov, Petr Veliký. V dubnu 2023 však ruská armáda oznámila veřejnosti, že pravděpodobně po dokončení modernizace lodi Admiral Nachimov tento křižník definitivně nahradí plavidlo Petr Veliký. Toto rozhodnutí však s vysokou pravdpděpodobností není definitivní a k vyřazení nejmladšího dokončeného křižníku třídy Kirov nakonec nemusí vůbec dojít. 

 

Smutný osud prvních dvou lodí třídy Kirov

Osud jednoho z jaderných gigantů, lodi Admiral Lazarev, se však již na rozdíl od jeho mladších kolegů již definitivně nachýlil ke svému konci. V dubnu 2019 totiž bylo definitivně rozhodnuto o recyklaci a rozebrání plavidla, které probíhá již od roku 2021. Poslední snímky lodi zveřejněné na sociální síti X v říjnu roku 2021 ukazují loď v plovoucím doku ve Vladivostoku, kdy veškeré jeho nástavby jsou již téměř odstraněny. Loď je také viditelně masivně poškozena rzí.

 

Kromě Admirala Lazareva také u první lodi třídy Kirov, plavidla Admiral Ušakov, probíhá od roku 2021 recyklace a rozebírání jeho jednotlivých částí. Loď byla oficiálně vyřazena ze služby již v roce 2001 a o dva roky později bylo rozhodnuto o jejím rozebrání na součástky. Ruská armáda sice ještě v roce 2010 znovu uvažovala nad modernizací křižníku, který měl být společně s dalšími plavidly v rámci třídy Kirov opraven do konce roku 2020, avšak z tohoto plánu, pravděpodobně kvůli nedostatku financí, nakonec sešlo. 

 

Tagy článku