Smrtící, ale předražený? Americký letoun 6. generace může znamenat citelný zásah do rozpočtu

Smrtící, ale předražený? Americký letoun 6. generace může znamenat citelný zásah do rozpočtu
Autor: Screenshot YouTube
18 / 12 / 2018, 14:30

PCA (Penetrating Counter Air) je stíhač 6. generace, který bude určen k získání vzdušné převahy. Práce na něm jsou v plném proudu, ale Kongresová rozpočtová kancelář (CBO) zdvihá varovný prst, že cena může být přemrštěná.

Hlavním trumfem USAF po roce 2030 má být stíhač 6. generace s nejmodernějšími technologiemi a zbraněmi, který je pracovně pojmenovaný PCA. Někteří vojenští experti však varují, že cena letounu bude velmi drahá. Server defensenews.com, který se odvolal na novou studii Kongresové rozpočtové kanceláře (CBO), informoval, že jeden stíhač může stát až 300 milionů dolarů, což je zhruba třikrát více než letoun páté generace F-35A. Cena tohoto stroje se pohybuje okolo 94 milionů dolarů za kus. 

psali jsme: Bude ruský Mig-35 Fulcrum F stačit na americké F-22 nebo F-35?

CBO odhadla, že USAF bude potřebovat v budoucnu 414 letounů PCA, aby nahradila stávající stroje F-15 a F-22. Podle CBO jde velká část zmíněné částky na vrub novým technologiím, schopnosti stealth, letoun bude mít navíc větší dosah a náklad.

PCA je pracovní pojmenování nové stíhačky, která má v představě US Air Force zajistit americkou leteckou převahu v budoucích vzdušných konfliktech. Měl by mít větší dosah a ponese smrtící rakety. Minulý rok SM informoval, že se dokončují dokončují potřebné technologie pro nový stíhací letoun šesté generace.

PCA bude například využíván v misích, kde bude doprovázet bombardéry B-2 či B-21 nad Ruskem či v regionu Pacifiku proti Číně.

psali jsme: Video: Kdo má drsnější start - F-22 vs. Mig-29

Mezi hlavními přednostmi PCA, by měla být především značně zdokonalená schopnost stealth, přičemž v konstrukčních představách vývojářů ztratí PCA svislý ocasní stabilizátor, které jsou standardní součástí letounů od P-51 Mustang až po F-22 Raptor. Právě svislé ocasní stabilizátory jsou hlavní překážkou k tomu, aby mohla být schopnost stealth důsledně ,,aplikována" vůči různým typům radarů.

Letoun šesté generace by se měl stát součástí amerických leteckých sil po roce 2030, když půjde vše podle plánu.

 

Zdroj: defensenews.com
.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace