Smrtící munice pro nejnovější generaci legendárního tanku. Sešrotuje vše, co mu stojí v cestě

Smrtící munice pro nejnovější generaci legendárního tanku. Sešrotuje vše, co mu stojí v cestě
Popisek: M1A2 SEP Abrams
04 / 06 / 2019, 14:00

Zatímco munice osvědčeného amerického tanku M1A2 Abrams je sestrojena pro likvidaci nepřátelských tanků, bunkrů, betonových zdí, lehkých obrněných vozidel a malé skupině nepřátel, ,,na scénu" přichází ještě ničivější střela určená pro nejnovější variantu M1A2 SEPv4 Abrams.

Americká armáda nechce ponechat nic náhodě a právě munice, dostřel tanku, jakož i jeho výzbroj, budou patřit ke klíčovým charakteristikám nejnovější verze osvědčeného amerického tanku Abrams, tedy verzi M1A2 SEPv4 Abrams. Tanková víceúčelová munice AMP (Advanced Multi-Purpose) ráže 120 mm je určená pro nejnovější variantu amerického tanku a má být ještě ničivější a účinnější než ta, kterou používaly starší verze tanku.

Tank Abrams M1A2 SEPv4 bude mít navíc vylepšený dostřel, jednu z klíčových vlastností, a účinek jeho hlavní zbraně bude podle amerických zbrojních expertů doslova smrtící. Proto se designeři soustředili právě na kvalitu a vlastnosti munice AMP 120 mm. Munici s vysoce výbušným účinkem, která v poli nahradí munici M830, M830A1, M908 and M1028, armáda vyvíjí již několik let.

Podle společnosti Northrop Grumman a armádních vývojářů má nahrazením již zmíněných 4 tankových nábojů konsolidovat nová munice ,,do sebe" konsolidovat různé výbušné efekty užitím variabilních úprav rozbušky. Tím je náboj ,,schopen" se přizpůsobit specifickým cílům. Northrop Grumman představil úpravu, kdy munice AMP 120 mm vybuchne ihned po nárazu do cíle. To je obzvlášť efektivní proti lehkým i těžce pancéřovaným vozidům, kdy počáteční exploze může prorazit vnějšek cíle, aby způsobila maximální poškození. Podle výrobce činí úsťová rychlost 1 150 metrů za sekundu a dosah přes 2 km. Northrop Grumman plánuje začít výrobu munice AMP 120 mm začátkem roku 2020.

Každopádně AMP 120 mm je podle svého výrobce ještě ničivější municí než jakákoliv předchozí. Ve spojení s nejnovější variantou tanku M1A2 SEP v4 Abrams se tak může jednat o smrtící kombinaci a ,,game-changera" na bojišti.

M1A2 SEPv4 Abrams má být nejpokročilejším bojovým tankem. USA počítá s tím, že jeho testování proběhne v roce 2021. Co víme nyní, je fakt, že nový tank bude disponovat laserovou dálkoměrovou technologií, barevnými kamerami, palubními počítačovými sítěmi, pokročilými meteorologickými senzory, budoucí instalací high-tech třetí generace systému FLIR (Forward Looking Infrared imaging sensor), to znamená termokamer, a mnoha dalšími prvky, které mají z nového Abramsu učinit smrtícího nepřítele na bojovém poli.

Designeři tanku vybaví vozidlo také laserovou detekci na dlouhou vzdálenost a zadními senzory. V kombinaci s dalšími ,,nezbraňovými systémy" se tak z nového tanku Abrams může stát zdaleka nejlepší a nejvýkonnější stroj, který kdy byl viděn na bojovém poli. 

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku