foto: Wallpaper Flare / Public domain/Houfnice M777
Spotřeba munice na Ukrajině je obrovská, drtivá většina západních států by v případě intenzivního konfliktu se zásobami vydržela maximálně několik dní.
Západním vojenským mocnostem dochází munice, kterou by mohly poskytovat Ukrajině. Varování vydaly ve svých prohlášeních NATO a Velká Británie a také vyzvaly k navýšení výroby granátů, protože skladové zásoby jsou na dně. Britský ministr obrany James Heappey také vyzval členy NATO, aby začali plnit závazek dvou procent HDP investovaných do armády s tím, že v jakém jiném čase by se měl plnit. Heappey také uvedl, že není možné přestat zásobovat Ukrajinu jen proto, že zásoby se tenčí, protože Putin se svou agresí rozhodně nepřestane.
Švédský ministr obrany Pol Jonson uvedl, že je životně důležité, aby Evropa restartovala svou průmyslovou základnu k podpoře Ukrajiny. Hovořil o tvrdé lekci, kterou Evropa dostává z hlediska objemu dělostřelecké munice v intenzivním konfliktu. Britové tvrdí, že od začátku invaze poskytli Kyjevu více než 300 000 nábojů a jsou připraveni poslat do konce roku desítky tisíc dalších. USA dodaly Ukrajincům více než dva miliony dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm. Závislost Kyjeva na americké munici je tak veliká, že panují zcela reálné obavy z případného vítězství Donalda Trumpa ve volbách, jež by nepochybně přineslo snížení pomoci Ukrajině, možná její úplné utlumení.

Podle ukrajinské poslankyně Olexandry Ustinové spotřebuje ukrajinská armáda denně až 8 000 granátů ráže 155 mm. Je třeba si uvědomit jeden zřejmý fakt, jedná se pouze o houfnice západní výroby. Ukrajinci používají postsovětskou techniku, která tuto ráži nemá. Je tedy řeč o západních houfnicích M777, Caesar, PzH 2000 či Archer, jež používají tuto standardizovanou ráži pro dělostřelectvo. Celková denní spotřeba dělostřeleckých nábojů Kyjeva činí zhruba 25 000 kusů za den. To je obrovské číslo ve srovnání s tím, co produkuje západ.
Ukrajinská zbrojní infrastruktura je pravděpodobně z větší části zničená. Kyjev se musí spoléhat na dodávky ze zahraničí. A je zjevné, že je to stále větší potíž. Již v březnu 2023 oznámila česká STV Group, že rozšíří svojí kapacitu výroby nábojů východní provenience spuštěním nové linky. Ta by již měla být v provozu, ale v rámci utajení se o její produkci moc neví. Panují také obavy, že střely se vyrábí na bázi celulózy a ta dojde. To by zcela ochromilo jakoukoli výrobu.
Jednoduchý příklad. Jak bylo výše uvedeno, Američané poslali na Ukrajinu již více než dva miliony kusů munice ráže 155 mm. Na začátku konfliktu jich vyráběli 14 000 měsíčně. V této chvíli jich produkují 24 000 za měsíc a bylo rozhodnuto o dalším navýšení na 80 000 střel. Je třeba si uvědomit, že i Američané musí disponovat strategickými zásobami a s dělostřelectvem cvičit. Jednoduchými počty se dostaneme k tomu, že Kyjev měsíčně spotřebuje 240 000 nábojů ráže 155 mm. Z toho jasně vyplývá, že výroba je zcela nedostačující pro pomoc Ukrajině. Evropa se zatím prakticky nehnula.
.jpg)
Další faktor, o kterém se nemluví takřka vůbec, je životnost a opotřebení západního dělostřelectva dodávaného na Ukrajinu. V rámci mediánu se nejčastěji hovoří o 1 500 výstřelech z hlavně ráže 155 mm, než dojde ke konci její životnosti. Na Ukrajině jsou nižší stovky kusů houfnic západní provenience a je tím pádem jasné, že již muselo mnohokrát dojít k potřebě výměn hlavní. A jsme u dalšího problému, západní výrobní linky nejsou uzpůsobeny na masivnější výrobu náhradních dílů pro dělostřelectvo.
Před začátkem konfliktu na Ukrajině řada expertů spekulovala o tom, že dělostřelectvo již není důležitou armádní složkou. Byli velmi rychle vyvedeni z omylu. Obě strany konfliktu jsou aktuálně zcela závislé na množství munice do svých děl. Rusko v kontrastu se západní Evropou přechází na válečnou výrobu a produkci postupně zásadním způsobem navyšuje. Nedostatek munice do dělostřeleckých systémů by měl pro Kyjev zcela fatální následky a s největší pravděpodobností by vedl k definitivní porážce Ukrajiny. Ta by měla dalekosáhlé důsledky. Uvědomují si to evropští politici, kteří stále vypadají, že jsou v polospánku?
Video: YouTube
Zdroj: BBC
Tagy