Smrtonosné ruské bombardéry schopné nést jaderné střely umístěny u hranic s Finskem a Norskem

Smrtonosné ruské bombardéry schopné nést jaderné střely umístěny u hranic s Finskem a Norskem
Autor fotografie: Dmitrij Těrechov (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Tu-160M
15 / 10 / 2022, 13:00

Strategické ruské bombardéry Tu-160 a Tu-95 byly alokovány na základnu na poloostrově Kola u hranic s Norskem a cca 150 km od finských hranic. Satelitní snímky ukazující přes tucet těžkých bombardérů tohoto typu umístěných na základně Olenja, píše norský tisk.

Podle velitele finských ozbrojených sil generála Timo Kivinena, lze umístění bombardérů na poloostrově Kola spojit s vojenským cvičením.

„Finsko má dostatečné znalosti o pohybu ruského letectva,“ ujistil velitel finského obranného velitelství Johan Tillander v rozhovoru pro TV Yle. ,,Z hlediska naší bezpečnosti je vlastně jedno, zda jsou tyto stroje blízko nebo daleko," řekl velitel, kterého ve čtvrtek citoval Helsingin Sanomat.

Operační dosah takových těžkých strategických bombardérů může být přes 10 000 km. „Posouvání“ bombardérů, obvykle umístěných více než 700 km jihovýchodně od Moskvy, je podle Tillandera „typickou“ operací, která může souviset s cyklickými manévry ruského letectva. Podle satelitních snímků získaných 7. října se 11 bombardérů (sedm Tu-160, čtyři Tu-95) nacházelo na námořní letecké základně Ruské federace v Olenji (asi 100 km jižně od Murmansku).

Tu-160 je aktuálně nejtěžším a největším bojovým letounem, který je aktuálně na světě ve službě, Rusko provozuje a modernizuje flotilu cca 15 kusů těchto bombardérů. Bombardéry operují z letiště Engels u Saratova, zbytek z 36 vyrobených kusů stojí okolo Moskvy na letištích.

V roce 2015 bylo rozhodnuto o restartu výroby strategických bombardérů Tu-160. Aby byla výroba rentabilní, je nutné udělat minimálně 50 kusů, sériová produkce má být od roku 2023, což byl původně rok uvedení úplně nového bombardéru PAK-DA, tento projekt byl ale zastaven.

Zdroj: Tass, Battle Machines, IHS Jane´s, tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.