Snídaně po ukrajinsku aneb „transparentní bojiště” nutí obě strany se zakopávat

Snídaně po ukrajinsku aneb „transparentní bojiště” nutí obě strany se zakopávat
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Ukrajinští vojáci cvičí operace v zákopech (ilustrační foto)
28 / 04 / 2024, 08:00

Masové používání UAV k průzkumu v kombinaci se sociálními sítěmi a profesionálními vojenskými senzory na ukrajinské frontě zásadně mění povahu moderního konfliktu. Tato válka proto začíná být odborníky označována jako transparentní bojiště.

Na sociální síti X bylo ve středu 17. dubna publikováno video ukazující situaci ukrajinských vojáků v zákopech na frontě. Muži se ukrývají pod provizorní střechou a pravděpodobně, jak naznačuje popis videa, snídají. Ve skutečnosti se však vystavují obrovskému nebezpečí, protože se mohou stát snadným terčem FPV dronů, které se potulují na bojišti za účelem nalezení nejlepšího cíle pro svůj útok. Bezpečnostní analytik Alexander Gale z webového portálu 19fortyfive proto tuto současnou situaci na ukrajinské frontě označuje jako transparentní bojiště. 

 

Tímto pojmem je myšlen fakt, že na základě souběhu spolupráce výměny informací mezi velením, zpravodajstvím, špionáží a civilisty na sociálních sítích se zvyšují poznatky obou stran o povaze bojiště a pozicích nepřítele. Vojenské operace Ukrajinců i Rusů jsou proto následně přesnější a tím pádem také ničivější. Podle Gale však této situaci silně nahrávají bezpilotní letouny především kvůli své nízké ceně a množství úkolů, jež mohou plnit. Na ukrajinské frontě je totiž stále možné používat širokou škálu civilních dronů, které jsou po menších úpravách využity jak pro průzkumné tak i útočné mise. 

Ve světle těchto informací proto můžeme očekávat, že se v příštích měsících stane velmi běžnou skutečností pravděpodobně také technologie, kterou nyní zkouší Rusové v podobě sebevražedných UAV Geran-2 s kamerou. Ta by měla pomocí ukrajinské SIM karty předávat informace o letu, poloze a především hlavně vizuální záběry přímo ruské straně. Postupující vylepšování technologie dronů proto představuje značné výzvy pro zavedné způsoby válčení a zásadním způsobem proměňuje povahu moderního bojiště.

 Pozůstatky ruského dronu Geran-2

Nejen UAV, ale právě také sociální sítě X, Telegram, VKontakte a volně dostupné satelitní snímky hrají od počátku konfliktu na Ukrajině významnou roli. Ještě před ruskou invazí civilisté začali přidávat fotografie a videa mapující pohyby jednotek směrem k Ukrajině, což bylo možné najít i na snímcích satelitů. Existují také specializované weby jako liveuamap, které poskytují aktualizované mapy bojiště a veškerých větších útoků jak na ukrajinské frontě, tak i v dalších místech světa.

Tyto způsoby odhalování postupu jednotek na základě informací civilistů připravují útočící síly o zásadní taktickou výhodu, moment překvapení, který je pro provádění vojenských operací na Ukrajině většinou zapotřebí. Pravděpodobně z těchto důvodů jsou operativci dronů schopni odhalit osamoceně stojící větší ruskou vojenskou techniku a podniknout na ni ničivý útok. Právě takových videí zachycujících mise ukrajinských FPV dronů, které mají za cíl zničit ruské tankyobrněné transportéry nebo jiné větší vojenské stroje, je možné na sociálních sítích najít dnes již stovky. 

Přímá souvislost mezi transparentním bojištěm a zákopy  

 

Podobné záběry se objevují také z ruských zdrojů a kromě strojů se cílem útoků sebevražedných UAV na frontě stále častěji stávají také vojáci. Zatímco postupu vojenské techniky na bojišti brání rozsáhlá minová pole a lány dračích zubů, jak Rusko, tak i Ukrajina na frontě bojují také rozsáhlé zákopy s bunkry. Ty znamenají kumulaci mužů na frontě, kde se z nich může stát stejně jako z těžších strojů snadný terč pro potulující se munici. Právě z Ukrajiny se nyní snaží poučit Velká Británie, která změnila svou vojenskou doktrínu, a začala přípravovat své vojáky na případnou zákopovou válku

Především ukrajinští piloti dronů, ale v poslední době také ruští, se ve svých schopnostech přesných útoků na vojáky v zákopech velmi rychle zlepšují a jako úkryty tak často přestávají stačit provizorní střechy, které bylo možné vidět na záběrech zveřejněných na sociální síti. Jelikož se stupeň výstavby opevnění na obou stranách stále zvyšuje, je klidně možné, že by se na několik příštích let z pásu nacházejícího se mezi Ukrajinou a okupovanými oblastmi na východě země mohla stát „zóna nikoho”. Informace o množství ruské vojenské techniky stále připravené pro útok na Ukrajinu by mohl tuto situaci zásadně ovlivnit. 

 

 

Tagy článku

-->