Souboj ruských tanků – Ukrajinci vyhrávají. Kořistní technika jako dárek od Putina

Souboj ruských tanků – Ukrajinci vyhrávají. Kořistní technika jako dárek od Putina
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
01 / 12 / 2022, 13:00

V konfliktu na Ukrajině dochází často k tomu, že v bojích jedna či druhá strana ukořistí zbraně či techniku té druhé. Nyní se podařilo Ukrajincům s ukořistěným T-80 BVM jednou ranou na vzdálenost 3,5 km zničit T-72B3M ruské armády.

T-80BVM je jedním z nejmodernějších ruských tanků. Jeho nevýhodou je nákladný provoz způsobený pohonem plynovou turbínou. I proto se Rusko u T-90, dalšího modelu ve vývojové řadě, vrátilo k dieselovému agregátu.

Jedná se skutečně o výstřel na nebývalou vzdálenost s vynikající přesností. Rusové se tak přesvědčili, že dokáží vyrobit dobré zbraně. Bohužel se přesvědčili na vlastní kůži. T-72B3M byl zničen další ruskou produkcí, a to podkaliberní střelou MANGO, jež má šípovou stabilizaci. Jedná se o munici vyvinutou na konci 80. let minulého století a její produkce a součinnost na modernizaci je sdílena s Indií.

Podle dostupných informací měla střela probít horní část věže, a protože se jednalo o podkaliberní střelu, nedošlo k iniciaci munice ve vozidle s následným výbuchem, což je slabina ruských tanků. Osádky tanků sedí doslova a do písmene na sudu s prachem.

Podkaliberní, nebo též kinetické střely probíjejí pancíř šípovou střelou z wolframu nebo ochuzeného uranu, takže též neiniciují reaktivní pancíř ERA, jenž reaguje na zážeh kumulativních střel. Měly by bez problémů proniknout i klecovou ochranou vozidla, jež jinak kumulativní střely roztříští. Jejich účinnost spočívá v tom, že svoji kinetiku přenáší na korbu/věž vozidla, kdy takový ráz likviduje elektroniku. Dále, i kdyby nedošlo k probití pancíře, na vnitřní straně dojde k vyražení jeho kusů a střepinový účinek ničí osádku.

K ukořistění tanků dochází na bojišti poměrně často, kdy ruské osádky prchnou z boje, dojde k poruše nebo uvíznutí vozidla v bahně bez možnosti okamžitého vyproštění. A výhodou pro Ukrajince je, že vývojová řada T-64/72/80 je poměrně identická v bojové části, liší se motory. A to je problém kořistní techniky. Nedostatek náhradních dílů, nebo u tanků jiné provenience s odlišnou ráží nedostatek munice.

Ale použití kořistních tanků je známé z druhé světové války, kdy v Rudé armádě byla jednotka Tigerů a Wehrmacht měl zase tank T-34. Vždy je to proč tento „dárek“ nepoužít, když je k dispozici a dokud je funkční. A Ukrajina se o náhradní díly ani tankovou munici zřejmě až tak moc bát nemusí. Kořisti či použitelných vraků, respektive dílů z nich je zřejmě dost. Co ji může docházet, jsou kompletní tanky vzhledem k vlastním ztrátám. Prezident Volodymyr Zelenskyj již požádal Západ o dodávku tanků.

Jistě že k ukořistění techniky dochází i v jiných kategoriích, jako je dělostřelectvo, raketomety apod. A i zde je ve hře kompatibilita zbraňových systémů a munice obou stran. Též výcvik v obsluze je stejný, takže převzetí a použití je snadné, není nutný žádný výcvik.

Lze tedy očekávat, že Ukrajinci budou slavit další úspěchy se zbraněmi, jež obrátí proti bývalým majitelům. Svým způsobem se dá říci, že Rusku se mnoho věcí v tomto konfliktu vrací jako bumerang.

Jsou to ztráty způsobené vlastní technikou, ztráta exportu plynu a omezení ropy, ztráta financí způsobená embargem a odchodem zahraničních firem, ztráta vazeb s nejbližšími sousedy, kdy napětí s Běloruskem, Kazachstánem a Kyrgyzstánem jsou evidentní. A Čína je též velmi zdrženlivá.

Zdroj: censor.net

Tagy článku

-->