Souboj tanků na Ukrajině: Německý Leopard proti ruskému T-90. Kdo by z koho nadělal hromádku šrotu?

Souboj tanků na Ukrajině: Německý Leopard proti ruskému T-90. Kdo by z koho nadělal hromádku šrotu?
Autor fotografie: Fric.matej, CC BY-SA 4.0|Popisek: Leopard 2A7
28 / 01 / 2023, 11:00

Německo se dlouho zdráhalo z vnitropolitických důvodů dodat Ukrajině těžkou obrněnou techniku. Kromě samohybných houfnic PzH-2000 přislíbilo i vyřazované BVP MARDER a nyní konečně po tlaku zevnitř i zvenčí odsouhlasilo i dodávky MBT Leopard 2A4 od společnosti Rheinmetall.

Německo se odhodlalo konečně po vnitřním i vnějším tlaku dodat Ukrajině své tanky Leopard. Jenže Rheinmetall má od základního výrobce, tedy KMW, licenci pouze na verzi Leopard 2A4, ale KMW již produkuje 2A7. Je nepochybné, že mnoho dílů je identických a výrobcem kanonů je Rheinmetall. Motory a převodovky jsou identické, tedy MTU a Renk. Ale již při prvním pohledu je evidentní, že balistická ochrana věže je jiná. Z toho plyne i jiná hmotnost a jiný výkon motorů i převodovky.

Kanony s hladkým vývrtem jsou stejné u všech modifikací Leopardů 2, tedy ráže NATO 120 mm, vývoj probíhá ve výkonu munice. Jistě, klínové obrnění věže 2A7 budou zřejmě odolnější než kolmý čelní pancíř 2A4. Dalším faktorem je silueta tanku. Leopard je větší než T-72/80/90, ale munici má uloženou mimo prostor osádky, tedy u sovětských/ruských tanků hrozí okamžitý výbuch a smrt, kdežto Leopardy garantují v daných podmínkách maximální přežití osádky.

Jinou kategorií je podkaliberní, tedy kinetická munice, obvykle šípovitého tvaru z wolframu nebo ochuzeného uranu. Tento typ munice spolehlivě probíjí pancíř i nástavnou ochranu ERA, a jako každá munice je proti aktivní ochraně doposud neúčinná, pokud ji senzory zachytí včas.

Tedy v porovnání mobility a palebné síly jsou na tom tanky na daném bojišti celkem stejně. Rozdíl je v možnosti nasazených počtů, logistiky a vycvičenosti osádek, též záleží na taktice použití.

Leopardy 2 všech modifikací mají silnější pancéřování než sovětské/ruské tanky. A jak již bylo řečeno, rozhoduje taktika, vycvičenost a kvalita munice. S tím má ruská armáda docela obtíže. Jistě že 125 mm ruský tankový kanon může být výkonnější než 120 mm tankový kanon Leopardů, ale to není to jednoznačně rozhodující měřítko.

Samozřejmě jsou klíčové i faktory jako situační povědomí nebo kooperace s drony nebo jinými systémy, což všechno Leopardy splňují. Takže pokud bude dostatečně vycvičená osádka a tanky v potřebném počtu, může Leopard na bojišti kralovat. Ale jedna rota nebo prapor bojovou situaci nezmění. Je zapotřebí vnímat velikost Ukrajiny a délku fronty.

Leopard 2A4 a lépe 2A7 může v patřičném množství a s patřičným výcvikem osádek a municí ovládnout bojiště. Ale jak se již prokázalo, nevycvičené, nepřeškolené osádky a vojáci jsou odsouzeni k smrti. A takové ztráty si ani jedna z bojujících stran nemůže dovolit.

Leopard může měnit situaci na bojišti, pokud jich bude dostatek a bude k dispozici odpovídající množství munice a náhradních dílů, nemluvě o výcviku. A pak je nutno ještě posoudit, zda Leopardy by byly s automatickým nabíjením, tedy osádka 3 osoby, nebo s ručním vyžadujícím 4 osoby. To by vyžadovalo i restrukturalizaci tankových sil.

 

Zdroj: Army Recognition

 

Tagy článku

-->