Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Ukrajinský FPV dron na Eurosatory 2024 (ilustrační foto)
Na ukrajinském bojišti se kromě útoků malých ukrajinských FPV dronů na ruskou těžkou vojenskou techniku začíná objevovat další futuristický fenomén, vzdušné souboje UAV. Vzhledem k množství dílen na výrobu UAV na Ukrajině budou duely dronů nejspíš jen přibývat.
Již přes dva roky se na sociálních sítích objevují videa ukrajinských operativců FPV dronů a jejich operací namířených na ničení těžké ruské vojenské techniky. Tímto způsobem jsou v současné době na ukrajinské frontě likvidovány měsíčně desítky až stovky tanků T-90M, T-72, obrněných transportérů, houfnic Msta nebo raketových kompletů. V posledních několika měsících se však začaly na sociálních sítích kromě videí zkušených ukrajinských operativců také vyskytovat záběry trochu jiného druhu, které spíše připomínají futuristické scénáře z budoucnosti.
Vzdušné souboje ruských a ukrajinských UAV
Řeč je o vzdušných soubojích mezi ruskými a ukrajinskými drony, tzv. dogfighty, na ukrajinském nebi, které začínají být stále častějším jevem. O výskytu videí odkazujících na vzdušné dogfighty mezi ukrajinskými drony Baba Jaga a ruskými UAV jsme vás informovali již na začátku června. Na účtu OSINTtechnical na sociální síti X bylo ve středu 24. července 2024 zveřejněno další video dokládající intenzitu a realitu současných dronových soubojů na ukrajinském nebi. Ukrajinský FPV dron na videu se za pomocí pravděpodobně hole nebo jiného tenkého oválného předmětu snaží narušit let ruského průzkumného dronu Zala v Chersonské oblasti. Podle vzhledu dronu se nejspíše jedná o typ Zala Z-16. V popisku videa je sice uvedeno, že se ruský dron po zásahu ukrajinského UAV zřítil, ale tuto informaci je možné jen stěží ověřit, jelikož záběry nic takového prokazatelně neukazují.
Ruský dron Zala Z-16 je podle údajů výrobce, ruské společnosti ZALA, poháněný elektrickým motorem a dokáže vykonávat mise v dosahu 75 km trvající až 4 hodiny. Rychlost dronu se pohybuje okolo 65 až 110 km/h a UAV by mělo být odolné proti rušení. Podle výrobce je také dron schopen vykonávat operace ve velmi nepříznivých přírodních podmínkách a prostředí s teplotním rozptylem mezi -40 °C a +50°C. Podle nezávislého webu Oryx mapujícího ruské a ukrajinské ztráty na bojišti bylo ukrajinskou armádou zlikvidováno nejméně 53 kusů dronů Zala. Cena dronu by se podle Reuters měla pohybovat okolo 35 000 dolarů za kus (asi 818 tisíc Kč).
Dogfighty mezi UAV na Ukrajině budou jen přibývat
Na základě vývoje situace na ukrajinském bojišti je velice pravděpodobné, že podobných vzdušných soubojů mezi drony bude v budoucnu jen přibývat. Ruské zdroje před nedávnou dobou informovaly, že na ukrajinské frontě plánují nasazení až 100 000 sebevražedných dronů měsíčně. Ukrajinské síly mají však oproti Rusům jednu obrovskou výhodu, rozsáhlou vojenskou i civilní iniciativu podomácku vyráběných dronů, které jsou výrazně levnější než továrně vyráběné ruské UAV jako Lancet nebo Geran-2 vycházející z íránských dronů Šáhid-136. Na Ukrajině se totiž stále zvyšují počty i jen sebemenších výroben dronů, které se nyní vyskytují téměř po celé zemi.
Podle Airforce Technology odkazujících přímo na informace ukrajinské armády bylo pouze za leden a únor 2024 na Ukrajině v malých dílnách vyrobeno přes 200 000 kusů dronů určených přímo pro bojové podmínky na frontě. Realita bojiště totiž ukazuje, že masové nasazení civilních UAV, které bylo možné pozorovat především v začátcích konfliktu již pro dnešní podmínky nestačí. Drony totiž musí být nejen odolné proti různým druhům rušení signálu nebo jinému mechanickému poškození, ale především také musí být schopné nést dostatečné množství výbušniny pro zničení větší vojenské techniky. Pro shazování ručních granátů a dalších výbušnin navíc musí disponovat speciálním zařízením s ovládáním na dálku, které má možnost nálož shodit v nejvhodnějším okamžiku.
Právě díky přesně mířeným zásahům ukrajinských operativců přímo na slabá místa tanků a jiné větší techniky je pak možné efektivně zničit obrovský stroj i za použití malé výbušniny. Roztroušenost a malé rozměry provozoven však nejsou jen výsledkem reality situace na Ukrajině nebo snahou o to co nejvíc ušetřit vyráběním vlastních UAV, ale především také velmi nápaditou strategií ukrajinských bojovníků. Čím více výroben FPV a dalších typů menších útočných dronů je rozeseto po Ukrajině, tím mají Rusové větší problém všechny tyto továrny a výrobny lokalizovat a následně zlikvidovat. Lokální výroba dronů navíc přináší také logistické výhody, protože zařízení není třeba převážet na velké vzdálenosti.