Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Vrtulníky Venom a Viper
Úřad pro hospodářskou soutěž obhájil ve středu 15. února před Krajským soudem v Brně rozhodnutí, kterým 2. února 2021 uložil Ministerstvu obrany pokutu ve výši 550 milionů korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Případ se týkal akvizice víceúčelových a bitevních vrtulníků systému H-1 (Venom a Viper). Přestupek spočíval v tom, že MO podle ÚOHS uzavřelo smlouvu o dodání vrtulníků dříve, než vypořádalo námitky italské společnosti Leonardo S.p.A., která nabízela Armádě České republiky vrtulníky typu AW-139M. S ohledem na bezpečnostní zájmy státu úřad neuložil zákaz plnění smlouvy, jedná se ale o dosud nejvyšší uloženou pokutu v oblasti veřejného zadávání.
Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu o dodávce vrtulníků Viper a Venom těsně před koncem roku 2019. Namísto dlouhodobě požadovaných dvanácti víceúčelových vrtulníků bylo formou mezivládní dohody s USA pořízeno osm víceúčelových strojů Venom a čtyři bitevní Vipery jako ucelený systém, který podle ministerstva i armády splňoval nejlépe takticko-technické požadavky, byl operačně prověřený a jako jediný byl nabízen k prodeji právě ve formátu G2G. Cena dvanácti vrtulníků činí cca 18 miliard korun (vč. DPH). V současnosti byl ukončen základní výcvik českých posádek v USA. Další bude pokračovat již v ČR - vrtulníky přijdou do Náměště během letošního jara.
Na ÚOHS se opakovaně obrátila společnost Leonardo nabízející Armádě České republiky vrtulníky AW139M za přibližně poloviční cenu než Američané. Ministerstvu obrany vyčetla, že nerespektuje evropskou legislativu a zneužívá možnosti výjimky ze zákona o veřejných zakázkách. A také že smlouva o nákupu vrtulníků byla podepsána bez vypořádání jejích námitek. Právě to označil úřad za přestupek a udělil ministerstvu pokutu.
"Pokuta za přestupek při zadávání veřejných zakázek se vždy odvíjí od hodnoty zakázky. V daném případě se jednalo o mnohamiliardovou zakázku a výše pokuty tomu tedy odpovídá. Pro uložení symbolické pokuty nebyly žádné důvody, neboť ministerstvo se dopustilo jednoho z nejzávažnějších přestupků, navíc v zadávání zakázek chybuje opakovaně," uvedl v dubnu 2021 pro Security Magazín předseda ÚOHS Petr Mlsna, čímž odmítl názor ministerstva, že pokuta měla být symbolická.
Tehdejší předsedkyně výboru pro obranu a dnešní ministryně obrany Jana Černochová (ODS) případ obsáhle komentovala na své stránce na sociální síti facebook, kde 7. dubna 2021 uvedla:
"Takže po bitvě o navrácení deseti miliard, přijde MO - kvůli vlastní neschopnosti - o půl miliardy.
Pravomocné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o udělení více než půlmiliardové pokuty Ministerstvu obrany za pochybení při zakázce na nákup víceúčelových vrtulníků je pohromou pro obranný rozpočet a naše ozbrojené síly. Bez ohledu na to, zda bude následovat soudní proces, a bez ohledu na jeho výsledek, je zjevné, že odmítnutí námitky jednoho z uchazečů proti výsledku tendru bylo zásadní chybou.
Tato chyba přinesla resortu obrany zcela zbytečné komplikace a tahanice a nese za ní odpovědnost zejména tehdejší náměstek pro akvizice Říha, který rezignoval na svou funkci v únoru 2020 po pochybnostech o správnosti postupu v jiném tendru. Nicméně ministerstvo neopustil a pracoval na něm dál přesto, že pobral necelé dva miliony korun za konkurenční doložku. A po roce, tedy na začátku letošního roku nastoupil na účelově zřízený náměstkovský post. Vyzývám ministra obrany, aby z rozhodnutí o půlmiliardové pokutě vyvodil jednoznačné personální důsledky.
Pokud dle Ministerstva obrany nedošlo k pochybení při zmíněném odmítnutí námitky, selhala právní obhajoba resortu při řízení u ÚOHS. Jestliže nedojde ke změně přístupu resortu obrany k této kauze, hrozí, že Česká republika prohraje i paralelní proces vedený u Evropské komise. Naše obrana si nemůže v tuto chvíli, kdy je zpochybňován její rozpočet a kdy potřebuje investovat stovky miliard do modernizace armády, dovolit platit stamilionové pokuty za selhání úředního aparátu. Jde o podporu veřejnosti i politiků napříč politickým spektrem, kteří se o prostředky pro armádu zasazují."
Letos v srpnu vyjednala Jana Černochová dar dalších osmi vrtulníků Viper a Venom od vlády USA, čímž jejich celkový počet dosáhne 20 kusů (deset bitevních a deset víceúčelových). Česká republika uhradí jejich dopravu a modernizaci, a v celkovém součtu se tak jednotková cena vrtulníků systému H-1 provozovaných AČR dostává výrazně níže, než jaká byla původní pořizovací cena dvanácti kusů z roku 2019.
Smlouva o nákupu vrtulníků byla uzavřena v době působení náměstka pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Filipa Říhy, který z postu odešel v souvislosti s náhlým navýšením ceny pasivních radarů VERA NG, ale po několika měsících se na ministerstvo vrátil do čela nově ustavené právní a investiční sekce. Ještě v listopadu 2022 z pozice náměstka pro řízení sekce majetkové vysvětloval poslancům výboru pro obranu důvody odvolání ředitele VTÚ Petra Novotného. V souvislosti se změnami v organizačním řádu ministerstva, které byly oznámeny začátkem ledna, zanikla funkce náměstků pro řízení sekcí a Filip Říha se stal vrchním ředitelem majetkové sekce. Dnes uvádí web ministerstva v čele majetkové sekce Jaroslava Tahovského (na základě příkazu k zastupování), dosavadního ředitele odboru správy majetku.
Filip Říha se stal vojenským poradcem pro agendu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni.
Zdroj: ÚOHS, Ministerstvo obrany, facebook