Soudruhu Kime, jako lasička! Diktátor řídil severokorejskou "kopii" Putinovy Armaty

Soudruhu Kime, jako lasička! Diktátor řídil severokorejskou &quote;kopii&quote; Putinovy Armaty
Autor fotografie: NOS Nieuws / Flickr|Popisek: Severokorejský voják salutujeící z tanku (ilustrační foto)
15 / 03 / 2024, 06:15

Severokorejský komunistický režim v tomto týdnu opět ukázal veřejnosti svůj hlavní bojový tank M2020 v plné síle. Stroj, který svým podvozkem velmi připomíná ruský tank T-14 Armata, je vybavený množstvím technologií. O její funkčnosti však panují pochyby.

Ve středu 13. března 2024 se podle severokorejských médií uskutečnilo vojenské cvičení, na které měl osobně dohlédnout vůdce země Kim Čong-un. Severokorejské zprávy byly pravděpodobně reakcí na každoroční společné cvičení Američanů a Jihokorejců s názvem Freedom Shield (Štít svobody), které mají za cíl připravit jednotky patřící pod námořnictvo obou států na případné nutné obranné operace v regionu. Komunistická Severní Korea tento výcvik označuje za „nácviky invaze” a pravidelně v reakci na ně provádí zkoušky svých zbraní.  

Poslední severokorejská reakce však byla specifická, jelikož dle dostupných fotografií sám vůdce Severní Koreje Kim Čong-un usedl do „nového typu” hlavního bojového tanku M2020 a pravděpodobně jej i řídil. Následně měl severokorejský vůdce zhodnotit stav vozidla jako velmi dobrý a vyjádřit přání, aby operativci tanků vykonávali co nejrealističtější cvičení, která by je připravila na případný budoucí moderní konflikt. O reálných schopnostech tanku však mezi odborníky panují velké pochybnosti. 

Více indicií může poskytnout bližší pohled na samotný severokorejský tank M2020, který byl veřejnosti představen již před čtyřmi roky. Severní Korea k tanku a jeho bližších parametrech, jak je ostatně již u této komunistické země zvykem, neposkytla žádné informace a veškeré jeho prvky lze odvozovat pouze podle vizuálního posouzení stroje. M2020 je velmi podobný ruskému hlavnímu bojovému tanku T-14 Armata, dokonce má i stejný počet kol pásového podvozku a téměř totožný lamelový pancíř v zadní části vozidla chránící jeho motor. Tank má také pouze na určitých místech desky reaktivního pancíře, které se však zdají být na první pohled příliš hluboké. Je proto otázkou jak a zda vůbec fungují. 

Věž obsahuje mnoho odlišných prvků. Na pravé straně je umístěn držák pro dva tubusy určené pravděpodobně pro odpalování protitankových střel, avšak ty v něm chybí. Na obou stranách věže se nachází zařízení, které připomíná systém aktivní ochrany avšak mu chybí odpalovače určené pro jeho přesné střely. Ty by možná mohly být odpalovány s trubic nacházejících se mezi trupem a věží, ale ty spíše připomínají granátomety nebo výmetnice pro světlice nebo kouřové granáty. Jejich umístění v šasi pancíře je navíc nelogické, protože narušuje jeho jednotnou strukturu. 

Na věži je také pravděpodobně umístěna autonomní kulometná stanice, která je ovládána zevnitř tanku a další pokročilá vojenská technologie v podobě senzorů a zaměřovadel. Bezpečnostní experti však dlouhodobě projevují pochybnosti o technologických vymoženostech severokorejského komunistického režimu, a je proto otázkou, zda opravdu veškeré systémy umístěné na tanku fungují. Severní Korea je navíc pověstná svým vizuálním napodobováním zahraniční technologie a naposledy v červenci 2023 představila kopie amerických dronů RQ-4 Global Hawk a MQ-9 Reaper, o kterých se můžete dočíst v tomto textu.

 

Tagy článku

-->