Sovětská technika vybavená špičkovými střelami Hammer z Francie na Ukrajině. Mig-29 s AASM

Sovětská technika vybavená špičkovými střelami Hammer z Francie na Ukrajině.  Mig-29 s AASM
Autor fotografie: Safran Electronics & Defense / Public domain|Popisek: Střely AASM Hammer na letounu Rafale
22 / 03 / 2024, 11:00

Kancléř Scholz sice váhá s dodávkou raket TAURUS na Ukrajinu, ale Francie již na frontu poslala nejméně 150 střel AASM Hammer, přičemž každá jednotka vyjde na přibližně 7,5 milionů Kč. Rakety jsou instalovány na téměř 50 let starých stíhačkách MiG-29.

V průběhu minulého týdne se na sociálních sítích začaly objevovat fotografie ukrajinských stíhacích letounů MiG-29 vyzbrojených francouzskými raketami AASM Hammer. Francouzský prezident Emmanuel Macron přislíbil v lednu 2024 ukrajinským jednotkám dodávku 50 kusů těchto raket měsíčně na zatím předem nespecifikované časové období. Ukrajinské letectvo střely podle vlastních zpráv používá od začátku března pro útoky na ruské vojenské pozice v Doněcké a Chersonské oblasti. 

Střela AASM Hammer od společnosti Safran Electronics & Defense, která se díky vyměnitelné naváděcí hlavici a množství leteckých pum s různou hmotností, vyskytuje ve spoustě variant. Její největší předností je velký dosah, jenž může z optimální vysoké výšky činit až 70 km. Podle údajů výrobce je však střela tuto vzdálenost schopna urazit také díky přídavnému raketovému motoru. Její přesnost zasažení cíle je asi 10 m a v některých případech až 1 m. Cena jedné rakety se pohybuje okolo 323 tisíc dolarů (asi 7,5 milionů Kč).  

Pro určování směru rakety mohou být použity různé typy hybridních systémů GPS a inerciální navigace složené z gyroskopů, umožňující raketě letět blízko zemskému povrchu, ale také optické nebo laserové navádění. To pomůže střele velmi přesně zasáhnout také pohybující se cíl. Právě ve schopnosti navigace skrze gyroskopy se raketa AASM Hammer podobá německé špičkové stealth střele s plochou dráhou letu TAURUS, kterou se Ukrajina snaží pro útoky na ruské cíle získat již několik měsíců. 

MiG-29 je letounem vyvíjeným na počátku 70. let, který byl primárně určen pro vytvoření vzdušné nadvlády v bojovém prostoru. Z tohoto důvodu byl konstruován pro nesení lehčích řízených střel vzduch-vzduch R-27, R-73 nebo R-60 MK, které může mít uloženy na šesti závěsnících pod svými křídly. Později byl letoun uzpůsoben také pro těžší rakety vzduch-země a různé druhy bomb, včetně těch s nukleárními hlavicemi, v celkové hmotnosti až do 3,5 tuny. Letoun má dolet více než 2000 km a může dosahovat rychlostí přesahujících Mach 2 (2 469 km/h).

Střela AASM Hammer

Po rozpadu Sovětského svazu je Ukrajina pravděpodobně za Ruskem hned druhým uživatelem s největším počtem letounů MiG-29 na světě. Podle zprávy britského Mezinárodního institutu pro strategické studia s názvem The Military Balance 2023 by měla Ukrajina disponovat nejméně 20 kusy MiG-29 schopných okamžité vojenské operace. Navzdory těmto informacím však lze předpokládat, že má ukrajinské letectvo k dispozici o mnoho desítek těchto letounů více, ale je otázkou, v jakém stavu se stíhačky nacházejí. 

Rusko od začátku invaze podle webového portálu Oryx prokazatelně zničilo nebo poškodilo nejméně 24 stíhaček MiG-29. V rámci mezinárodní vojenské pomoci však ukrajinské jednotky obdržely od Polska v květnu 2023 dalších 14 a od Slovenska v září 2023 nejméně 10 kusů bojeschopných letounů. Lze proto předpokládat, že pro nesení francouzských naváděných raket ASSM HAMMER je zatím na Ukrajině dostatek platforem. Bezpečnostní experti se však také domnívají, že by střely mohly být případně schopné nést také přibližně stejně rychlé letouny Su-27 a Su-24.

 

Tagy článku

-->