Sovětské ponorky Akula budou brázdit moře ještě 25-30 let. V době vyřazení jim bude 60!

Sovětské ponorky Akula budou brázdit moře ještě 25-30 let. V době vyřazení jim bude 60!
Autor: US Navy|Popisek: Ponorka třídy Akula
23 / 02 / 2019, 14:30

Velikost ruského loďstva v Barentsově moři časem poroste, protože staré ponorky nebudou vyřazovány a nové budou přibývat.

Třída Akula (Projekt 971), jejíž počátky sahají do dob začínajícího konce SSSR se dostala na moře v roce 1986 a tato třída byla ve své době jednou z nejtišších jaderných ponorek světa. Celkem 6 kusy těchto strojů disponuje ruská Severní flotila, domovským přístavem je město Gadzhijevo na poloostrově Kola.

I když Rusko zařazuje do služby novější a tišší ponorky jako třeba třída Jaseň, nyní to vypadá, že si ruské námořnictvo ponechá starší Akuly ještě dlouhou dobu. S odkazem na ruské ministerstvo obrany uvedla TV Zvezda, že Akuly po opravách a modernizaci výzbroje mohou zůstat ve službě dalších 25-30 let.

Nejstarší Akulou ve službách ruského Severního loďstva je K-317, která slouží již od roku 1990. Naopak nejnovější stroj této třídy je K-335 z roku 2001. Pokud se tedy splní informace, že budou na mořích ještě další čtvrtstoletí a více, budou v době vyřazování staré 50-60 let!

Ponorky třídy Akula jsou útočné jaderné ponorky o délce 113 metrů a ponořené mají výtlak 13 800 tun. Na moři vydrží operovat přibližně 100 dní. Maximální rychlost pod vodou je mezi 28-35 uzly. Akuly jsou vyzbrojeny celou řadou protiponorkových a protilodních torrpéd a střel. Ponorky mají celkem osm torpédometů, čtyři 533mm a čtyři 650mm. Vylepšená Akula a Akula II. mají o dva 533mm torpédomety více, celkem tedy deset. Torpédomety mohou být použity i ke kladení min. Dále jsou ponorky vyzbrojeny dvanácti řízenými střelami Granat, odpalovanými z 533mm torpédometů, protilodními střelami Novator SS-N-15 Starfish a Novator SS-N-16 Stallion. Dále jsou ponorky vyzbrojeny raketovým odpalovacím systémem pro ničení vzdušných cílů Strela SA-N5/8 s 18 střelami.

 

Zdroj: Barents Observer

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace