Sovietská úprava tanku Panzer III - stroje SU-76i a SG-122

Sovietská úprava tanku Panzer III - stroje SU-76i a SG-122
Autor: Vitaly V. Kuzmin / vitalykuzmin.net
14 / 06 / 2018, 09:30

Jak je známo, všechny válčící strany se snažily využívat ukořistěné zbraně nepřítele. Stavbou vlastních samohybných děl na podvozku cizích tanků jsou známí asi spíše Němci, ale i Sovětský svaz zkusil jít touto cestou.

Kořistní tanky Panzerkampfwagen III s kanonem ráže 50 mm sovětským tankistům, využívajícím v té době už i Panthery, zdaleka nevyhovovaly. Podvozek se však dobře hodil a tak bylo rozhodnuto tento tank přestavět na novou zbraň.

Z tanku se sundala věž a místo ní byla posazena uzavřená nástavba. Pancéřování nástavby činilo 35 mm z čela, 25 mm v bocích a 15 mm vzadu. Motor i převodovka zůstaly německé.

Výzbroj tvořil kanon ráže 76,2 mm S-1, upravený z kanonu F-34. V čelním střelišti se někdy objevoval kulomet DT, namísto původního MG-34, na většině fotek však žádné střeliště neuvidíte.

Výroba tohoto vozidla, označovaného SU-76i se rozběhla již v roce 1943 a údajně se vyrobilo 181 vozidel + 20 velitelských.

Instalací houfnice M-30 ráže 122 mm do tohoto vozidla vznikla poté ještě samohybná houfnice, označovaná jako SG-122. Této houfnice mělo být vyrobeno asi jen 8 až 12 kusů.

osádka: 4 (?)
hmotnost (t): 22,5
délka (m): 5,38
šířka (m): 2,91
výška (m): 2,375
výkon motoru (k): 300
rychlost na silnici (km/h): 40

Zdroje: Wikipedia, YouTube.com, 2.svetová vojna 1939-1945

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace