Autor fotografie: Bayhaluk, CC BY-SA 4.0|Popisek: Bayraktar TB2
Turecko a Ukrajina se dohodly na tom, že útočný dron Bayraktar TB2 budou vyrábět společně. Příslušný kontrakt bude podepsán a ratifikován oběma parlamenty. S nadsázkou řečeno tato zpráva nepotěší Rusko, která Turecko kritizuje za to, že dodává Kyjevu smrtonosné drony, jež operují úspěšně na východě Ukrajiny proti proruským separatistům.
Turecko a Ukrajina ohlásily, že se budou podílet na výrobě útočného dronu Bayraktar TB2 společně, informoval server Defense News. Kontrakt má být teprve podepsán a ratifikován parlamenty obou zemí. Dron, který díky svým schopnostem zaznamenává na světových trzích stále větší úspěch, se bude produkovat ve výrobním zařízení na Ukrajině. Kromě výrobního zázemí má vzniknout podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova i výcvikové centrum.
Ukrajina učinila původně objednávku na 12 dronů TB2 Bayraktar za 69 milionů dolarů. Další turecké drony Ukrajina pořizuje. O útočný prostředek projevila zájem i Albánie, když ministr vnitra Bledar Çuçi a představitelé armády navštívili v minulém roce Turecko. Çuçi si prohlédl v Istanbulu výrobní kapacity dronu a dal přitom najevo, že Albánie by měla zájem právě o nákup tureckého dronu pro civilní i vojenské účely.
Kromě Ukrajiny chce přidat do výzbroje TB2 Bayraktar také Polsko, konkrétně 24 kusů. Tamní ministerstvo obrany se rozhodlo nakoupit turecké drony hlavně proto, že se jedná o bojově prověřené vzdušné prostředky. Bayraktar TB2 byl například nasazen v Sýrii či Libyi. Blaszczak prohlásil, že Bayraktar TB2 je ,,skutečnou zbraní", jejíž schopnosti byly reálně prověřeny. Polsko jako první člen NATO nakoupí drony právě od Turecka.
Bayraktar TB2 vstoupil do služby v roce 2014. Dron je využitelný jak v bojové verzi, tak průzkumné. Jeho maximální rychlost činí 222 km/h, operační dostup 7 300 m a Bayraktar může vydržet ve vzduchu až 24 hodin. Může být vybaven mimo jiné i protitankovými střelami. Současným uživatelem je Katar, Ázerbájdžán či zmíněná Ukrajina.
Pro kremelské vysoké představitelé není turecko-ukrajinská dohoda dobrou zprávou. Kyjev totiž efektivně využívá schopnosti dronu zejména východní Ukrajině proti proruským separatistům. Kreml hlasitě proti nasazení dronu v tomto regionu protestoval.
Zdroj: Defense News