Špatná zpráva pro USA. Až 6 čínských letadlových lodí ve třetí dekádě

Špatná zpráva pro USA. Až 6 čínských letadlových lodí ve třetí dekádě
04 / 10 / 2019, 14:15

Není pochyb o tom, že čínská námořní síla roste. Čína dává jasně najevo, že chce v této oblasti soupeřit s těmi nejmocnějšími ,,hráči", tedy hlavně USA.

Jaká je současná čínská námořní realita? Dvě letadlové lodi - Liaoning a druhá zatím bezejmenná (označována jako Typ 001A), která prochází námořními testy. Druhá letadlová loď nápadně připomíná Liaoning, nicméně má některá vylepšení i konstrukčního rázu. Druhá letadlová loď je tak vybaven moderním radarem AESA, je větší než Liaoning, má větší výtlak i letovou palubu, bude moci na tak ni pojmout více letounů. 

To však zdaleka není (a nebude) do budoucna všechno. Server nationalinterest.org již před časem informoval o tom, že Čína zahájila stavbu třetí letadlové lodi. Jak ukázaly před časem satelitní snímky, stavba je v plném proudu v loděnicích Jiangnan. A pokud půjde vše podle plánu, mohla by Čína mít k dispozici třetí letadlovou loď už v roce 2022.

 

Třetí letadlová loď (Typ 003) by měla představovat prozatimní technologický vrchol, neboť by mohla být vybavena elektromagnetickým katapultem na své palubě nést letouny Chengdu J-20 nebo J-31, tedy dva čínské nejmodernější stíhače 5. generace. Její výtlak by se měl pohybovat mezi 80 000 - 85 000 tunami. Typ 003 je stavěn za použití procesu modulární konstrukce, kdy malé sekce lodi jsou svařovány dohromady, aby vytvořily strukturální jednotku nazvanou ,,superlift". Za použití této metody byl postavena například americká letadlová loď Gerald R. Ford či britská HMS Queen Elizabeth.

V současné době se pak ještě více začíná hovořit i o čtvrté letadlové lodi. Server National Interest uvedl, že má probíhat stavba ve městě Dalian. Je to však neověřená informace. Na druhé straně čínští političtí i vojenští představitelé hovoří ještě o větších ambicích - do poloviny třetí dekády mít až 6 letadlových lodí. A to už by pro USA mohlo představovat reálnou námořní hrozbu. Pro Čínu je každopádně stavba nových letadlových lodí jednou z vojenských priorit, i když nové letadlové lodě budou stát desítky miliard dolarů.

Další ,,trumf v záloze" - vrtulníkové výsadkové lodi typu 075

Vedle nových letadlových lodí se chce Čína zaměřit i na stavbu velkých vrtulníkových výsadkových lodí. Před několika dny proběhla v Šanghaji slavnostní ceremonie spojená se spuštěním nejnovější vrtulníkové výsadkové lodi typu 075 na vodu. Ta má výrazně zvýšit námořní operační schopnosti Číny. Plavidlo o výtlaku 40 000, které se staví v Šanghaji, má představovat nejmodernější a nejvýkonnější čínskou vrtulníkovou výsadkovou loď. Ta má být mimochodem třetí největší vrtulníkovou výsadkovou lodí na světě.

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku