Speciální ,,raketové přátelství" Američanů a Britů posouvá technologie vpřed

Speciální ,,raketové přátelství&quote; Američanů a Britů posouvá technologie vpřed
Autor fotografie: Boevaya mashina (CC BY-SA 4.0)|Popisek: raketa Spear
29 / 04 / 2020, 13:00

Spojenectví Velké Británie a USA probíhá i na těsnější vojenské úrovni. Mnoho britských raketových technologií bylo vyvinuto v úzké kooperaci právě s americkým partnerem, z čehož přirozeně těží zbrojní arzenály obou států.

Spojenectví Velké Británie a USA funguje nejen dlouhodobě na politickém poli, i když občas dojde mezi oběma zeměmi k názorovým neshodám, ale také na vojenském. Vývoj mnoha britských raketových technologií probíhala v těsné spolupráci s USA, přičemž z výsledného ,,produktu" těžili oba partneři v rámci vzájemné zbraňové interoperability.

V oblasti raketové technologie je britsko-americká koooperace zvlášť výrazná a některé raketové zbraně užívá jak britská, tak americká armáda, respektive námořnictvo. Jako příklady nám mohou v tomto směru sloužit rakety Trident nebo či Spear. Raketa Trident je balistická střela, která nese jaderné hlavice, a je odpalována z ponorek. Rakety existují ve dvou verzích - UGM-96 Trident I a UGM-133 Trident II. Střela Trident s operačním dosahem 12 000 kilometrů je nejen součástí 14 aktivních amerických ponorek třídy Ohio, ale také 4 britských ponorek třídy Vanguard.

I když se uvažovalo o tom, že rakety Trident budou vyřazeny z amerického arzenálu koncem druhé dekády, tři stovky aktivních střel jsou modernizovány, aby mohla být prodloužena jejich životnost jak v americkém, tak britském arzenálu.

Dalším příkladem ,,raketového přátelství" Velké Británie a USA je raketa Spear-3. Jedná se o střelu vypouštěnou ze vzduchu, která je určena k likvidaci tanků, rychle se pohybujících vozidel, obrněných transportérů, plavidel, vzdušných cílů, odpalovačů balistických raket atd.

Za vývojem této pokročilé střely pro Velkou Británii stojí známá zbrojovka MBDA v koperaci s italskou firmou Leonardo. V roce 2016 byl udělen společnosti MBDA kontrakt v hodnotě 411 milionů liber na vývoj této pokročilé rakety.

Američany zajímá raketa z toho pohledu, že bude určena pro využití do jejich letounů 5. generace F-35. Až 8 střel Spear-3, která má dosah 140 km, bude moci tento stroj nést ve svých vnitřních zbraňových šachtách. Spear-3 také má v budoucnu tvořit součástí výzbroje letounů Eurofighter Typhoon, které jsou v britské službě. MBDA rovněž navrhla Britům verzi Spear-EW, což je varianta určená k elektronickému rušení nepřátelské protivzdušné obrany.

Americko-britská spolupráce v oblasti raketových technologií tak přináší ovoce oběma stranám a zároveň posouvá raketové technologie zase o krok dál. 

 

Zdroj: National Interest

 

Tagy článku

-->