Tichý malý špion v Gaze, UAV měsíce mapují každodenní činnost teroristů

Tichý malý špion v Gaze, UAV měsíce mapují každodenní činnost teroristů
Autor fotografie: US Air Force / Public domain|Popisek: Americké UAV MQ-9 Reaper
27 / 05 / 2024, 06:00

Pásmo Gazy je kvůli operaci izraelské armády ve středu pozornosti nejen politiků a aktivistů po celém světě, ale právě také tichých svědků války, dronů. FPV a průzkumná UAV snímají Gazu z výšky téměř nepřetržitě.

Již od začátku října minulého roku mapuje IDF situaci v Gaze ze vzduchu především díky množství průzkumných dronů, které jsou pravidelně vysílány nad území. Vzhledem k množství záběrů FPV dronů přímo z místa bojů v oblasti není pochyb o jejich širokém využití, a právě nejspíš z tohoto důvodu Izraelská armáda neudává přesné informace o tom, jaké typy UAV jsou pro průzkum používány nebo v jakých počtech. Samotná intenzita bojů navíc přispívá k tomu, že se ovládání dronů stává čím dál náročnější skutečností a izraelští operativci UAV jsou okolnostmi nuceni se každý den zlepšovat ve svých schopnostech, aby mohli vykonávat náročné operace. 

Za tímto účelem IDF v polovině května zřídila speciální výcvikovou skupinu, která se má zaměřit na zdokonalování vojáků v jejich schopnostech manévrovat se stroji právě také v hustě zastavěném a nepříliš přehledném prostředí města. V budoucnu tak izraelská armáda očekává, že členem každé pěchotní skupiny by měl být právě také operativec dronu, který díky průzkumu oblasti bude schopen prověřit a posoudit celkovou situaci  bez toho, aniž by byly riskovány životy izraelských vojáků a palestinských civilistů zbytečným útokem. 

 

Kromě izraelských také americké UAV v Gaze

 

Americká armáda podle agentury Reuters již na začátku listopadu potvrdila informace, že sama nad územím Pásma Gazy vysílá svoje drony MQ-9 Reaper, kterých hojně využívá také v dalších oblastech na Blízkém východě a to kromě Sýrie především v Iráku nebo Jemenu. Na začátku prosince minulého roku také Británie oznámila, že nad Gazu pošle nespecifikovaný počet svých průzkumných dronů blíže neuvedeného typu, které budou mapovat situaci v oblasti, aby bylo možné navrácení rukojmích zpět do domova. 

Letoun MQ-9 Reaper

Dle informací amerického letectva je dron MQ-9 Reaper vyráběný společností General Atomics vybaven  turbovrtulovým motorem Honeywell TPE331-10GD, který dokáže více než dvou tunový stroj přivést k maximální rychlosti 444 km/h. Ke své obsluze dron potřebuje dvoučlenný tým složený z pilota a operativce, který má na starost senzory dronu. UAV totiž neobsahuje pouze velmi dobrou kameru, ale také infračervený senzor, krátkovlnou infračervenou kameru a laserové zaměřovače. 

 

UAV poskytují informace přímo z Gazy

 

Právě díky průzkumným dronům nad Gazou a jejich záznamu byly v nedávné době IDF schopné doložit svá tvrzení. Izraelské obranné síly a média již měsíce informují o každodenní praxi, ke které dochází v Pásmu Gazy. Už tak velice omezená humanitární pomoc od zemí a organizací z celého světa včetně Izraele, která skrze hraniční přechody přichází do Gazy, je systematicky kradena teroristickými skupinami. Zatímco tyto informace na internetu kolovaly spíše jako tvrzení, která byla v rozsáhlých diskuzích často popírána, v úterý 14. května IDF na sociální síti X zveřejnily video pocházející z FPV průzkumného dronu, kterým byly pochybnosti vyvráceny. 

 

Na záběrech jsou však nejen vidět scény kradení zásob ozbrojenými muži, ale publikované video také naznačuje pravděpodobně úzké spojení mezi teroristickými skupinami a zaměstnanci organizace UNRWA spadající pod Organizaci spojených národů. Na prvním záběru je možné vidět zahalené ozbrojené muže stát přímo vedle aut, které jsou viditelně označeny zkratkou UN (OSN). Druhé video není příliš srozumitelné, avšak na třetím záběru jsou vidět dva muži, kteří se zbraněmi vycházejí z budovy organizace UNRWA a rozhánějí civilisty vyskytující se na místě. 

Organizace UNRWA, která má na starost péči o palestinské uprchlíky po celém světě, je již několik měsíců kritizována za neschopnost přebírat včas humanitární pomoc, která do pásma Gazy přichází. Podle UNRWA je však na vině Izrael, který naopak záměrně zpožďuje dodávky pomoci kvůli velmi podrobným prohlídkám vozidel. Vzhledem k nepřehlednosti situace v Pásmu Gazy je těžké určit, k jakým praktikám v rámci války skutečně dochází.

 

Tagy článku