Spojenci z NATO proti sobě, turecký dron TAI Anka-S byl v Sýrii sestřelen americkou F-16. Konflikt v Sýrii nadále trvá

Spojenci z NATO proti sobě, turecký dron TAI Anka-S byl v Sýrii sestřelen americkou F-16. Konflikt v Sýrii nadále trvá
Autor fotografie: Public domain |Popisek: F-16
06 / 10 / 2023, 06:15

Válka v Sýrii nadále doutná a situace je nestabilní. Američané vyhodnotili turecký bezpilotní prostředek jako hrozbu pro své vlastní vojáky a dron sestřelili. V provincii Idlib byla zasažena vojenská akademie.

Anka-S je turecký bezpilotní prostředek společnosti Turkish Aerospace Industries (TAI), která mimo jiné licencované právě vyrábí americké F-16 Fighting Falcon. Anka byl navržen jako průzkumný dron pro mise ve středních výškách se schopností dlouhé výdrže ve vzduchu bez mezipřistání. První let se uskutečnil v roce 2014 a tovární testy byly ukončeny o rok později.

Systém je určen pro denní i noční mise i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Dokáže sledovat pohyblivé i stacionární cíle a v reálném čase předává obrazové zprávy řídícímu centru. Jedná se o čistě turecký výrobek, bez zahraničních subdodavatelů. Anka-S má operační dosah téměř 160 kilometrů. Turecká armáda si v roce 2013 objednala 10 těchto strojů spolu s 12 řídícími stanicemi za téměř 300 milionů dolarů. 

TAI Anka-S

Podle Američanů byl turecký dron vyzbrojený raketami vzduch země a zřejmě se příliš přiblížil k pozicím Američanů, kde byl vyhodnocen jako hrozba. Turecká armáda uvedla sestřelení dronu v inkriminované oblasti, ale nepřiznala, že jde o její bezpilotní prostředek. Pentagon celý incident označil za politováníhodní a uvedl, že neexistují žádné náznaky o tureckých úmyslech útočit na americké síly a dodal, že Ankara zůstává nadále jedním z nejsilnějších a nejcennějších spojenců.

Fakt je ten, že Turecko zůstává jedním z agresorů na syrském území, kde obsadilo některé pohraniční oblasti obývané Kurdy, kteří jsou spojenci Američanů. Incidenty mezi všemi zúčastněnými stranami jsou na denním pořádku. Situace je v Sýrii nadále kritická a režim Bašára Asada je vysoce nepopulární. Pomalu se proti němu obrací i jeho vlastní Alavité, kteří po celé trvání občanské války stály pevně po jeho boku. 

 

Ankara v posledních dnech vystupňovala bombardování kurdských území po sebevražedném útoku v hlavním městě, ze kterého viní právě kurdskou PKK, jíž označuje za teroristickou organizaci. Američané mají v Sýrii nadále kontingent asi 900 vojáků jako součást mezinárodní koalice. V posledním zářijovém týdnu údajně provedli dvě operace, jejichž výsledkem mělo být zajetí dvou velitelů ISIS. Teroristická organizace Islámský stát je oficiálně hlavním důvodem setrvávání mezinárodní koalice v Sýrii, ale její hodnota je již spíše marginální.

Důkaz o tom, že občanská válka v Sýrii je nadále horká, se odehrál ve čtvrtek, kdy došlo k útoku na syrskou vojenskou akademii v Homsu. Při výbuchu zahynulo více než šedesát lidí. Státní média obvinila teroristické organizace působící na území Sýrie. Doutnající konflikt a obrovská inflace jsou hlavními příčinami přetrvávající migrace Syřanů, kteří se snaží dostat do Evropy. 

 

                                                                         Video:  YouTube

 Zdroj: Insider

 

 

Tagy článku

-->