Spojené arabské emiráty mají zájem o stíhače F-35, prohlásil Donald Trump

Spojené arabské emiráty mají zájem o stíhače F-35, prohlásil Donald Trump
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
28 / 08 / 2020, 14:00

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené arabské emiráty se zajímají o možnost nákupu blíže nespecifikovaného počtu letounů 5. generace F-35.

Stanou se Spojené arabské emiráty dalším provozovatelem stíhačů 5. generace F-35? Americký prezident minulý týden prohlásil, že arabský stát Perského zálivu projevil zájem o možný nákup letounů F-35. ,,Rádi by nakoupili stroje F-35, uvidíme, co se stane, věc se posuzuje," řekl Trump.

Oznámení amerického prezidenta přišlo jen pár dní poté, co bylo zveřejněno, že Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Izraelem a budou první zemí Perského zálivu, která tak učinila. V roce 2018 navštívila vojenská delegace Spojených arabských emirátů izraelskou leteckou základnu Nevatim v Izraeli, aby zhodnotila operace, chod a provoz stíhačů F-35. Na místě asistovala i delegace USA.

Spojené arabské emiráty se poprvé začaly zajímat o stíhače 5. generace už v roce 2009 na dubajské letecké show. Vážná diskuse ohledně možného pořízení strojů se formálně otevřela až v roce 2017. Nicméně bohatý arabský stát dal nakonec přednost modernizaci stávajících letounů F-16 a Mirage 2000.

Přesto nyní zájem Spojených arabských emirátů znovu podle Trumpa ožil a uvidíme, zda se podaří potenciální nákup stíhačů 5. generaci dotáhnout do konce.

 

Zdroj: Defence-Blog

Tagy článku