Společně proti Putinovi. Polsko může Ukrajině dodat munici, drony, přenosné raketové komplety a další vybavení

Společně proti Putinovi. Polsko může Ukrajině dodat munici, drony, přenosné raketové komplety a další vybavení
Autor fotografie: Polské ministerstvo obrany, Wikimedia Commons|Popisek: Přenosný protiraketový systém Grom
01 / 02 / 2022, 15:30

Polsko nabídlo Ukrajině munici, drony, přenosné raketové protiletadlové systémy (MANPADS) a další vybavení.

Polský premiér Mateusz Morawiecki, jehož návštěva Ukrajiny se odehrává toto úterý, prohlásil, že v případě zájmu Kyjeva může putovat na Ukrajinu vojenské vybavení zahrnující kromě jiného desítky tisíc munice, drony, přenosné raketové komplety (MANPADS) a další materiál. Polsko nyní očekává od Ukrajiny odpověď, zda nabídku přijme.

Morawiecki se nechal slyšet, že Polsko tak nechce podpořit Ukrajinu pouze verbálně, ale kromě vojenské pomoci také ,,hmotně" poskytnutím humanitární asistence. To vše činí Polsko pro to, aby se předešlo případnému vojenskému zákroku ze strany Ruska.

Dodávky munice ráže 152 mm již dříve nabídla Ukrajině také česká vláda. A Ukrajinu zásobují vydatně i západní státy - Velká Británie a USA. Z Velké Británie míří na Ukrajinu například protitankové a další zbraně, USA poskytnou Kyjevu další ,,balíček" výrazné vojenské pomoci včetně v hodnotě 200 milionů dolarů.

Polský ministerský předseda Morawiecki se setká na své návštěvě se svým protějškem Denisem Šmyhalem a také prezidentem Volodymyrem Zelenským. Téma rozhovorů je nabíledni: ukrajinská krize a její řešení. Morawiecki prohlásil, že udělá vše pro to, aby byl v Evropě zachován mír.

Příští týden se chystá na návštěvu Ukrajiny také britský premiér Boris Johnson.

Zdroj: AFP, ukrinform.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.