Společnost Bell Boeing zahájila práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22 Vzdušných sil

Společnost Bell Boeing zahájila práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22 Vzdušných sil
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: CV-22 Osprey
25 / 09 / 2021, 09:00

Do montážního střediska společnosti Bell v Amarillu dorazil 21. září první konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, u kterého se budou upravovat gondoly. Stroje je součástí probíhajícího společného projektu společnosti Bell Textron Inc., dceřiné firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell Boeing“. Jeho cílem je navýšit spolehlivost a udržovatelnost konvertoplánů Osprey pro potřeby ministerstva obrany (DOD).

Bell Boeing získal v lednu tohoto roku zakázku na vylepšení gondol v hodnotě 81 milionů dolarů od velitelství námořních leteckých systémů (Naval Air Systems Command, NAVAIR). Smlouva se vztahuje na dokončení jednorázových prvků, výrobu devíti sad a instalaci jedné sady. NAVAIR má opční období na pokrytí výroby a instalace do roku 2025.

„Abychom u konvertoplánů CV-22 zvýšili míru připravenosti a zároveň snížili náklady na údržbu, na vývoji cílených vylepšení gondoly jsme úzce spolupracovali přímo s našimi partnery z ministerstva obrany a příslušníky ozbrojených sil,“ uvedl Kurt Fuller, ředitel programu V-22 a viceprezident společnosti Bell. „Na základě zpětné vazby od zákazníků vyvinuly inženýrské týmy Bell Boeing inovativní řešení, které zvýší udržovatelnost letounu V-22 a zároveň podpoří tento letadlový park.“

Přibližně 60 procent hodin údržby se stráví v gondolách. Společnost Bell Boeing úspěšně zkonstruovala více než 1 300 nových dílů pro konvertoplány V-22. Ty povedou k navýšení spolehlivosti a udržovatelnosti gondol a zároveň zkrátí dobu oprav. Lze očekávat, že tato vylepšení zvýší dostupnost letounu a zkrátí dobu údržby.

„Konvertoplány vnesly do letectví zcela nové možnosti,“ řekl Shane Openshaw, zástupce ředitele programu V-22 a viceprezident společnosti Boeing. „Žádný jiný letoun nedosahuje stejné rychlosti a obratnosti jako konvertoplán V-22, nemá ani stejný dolet. Tyto modernizační programy slouží k tomu, aby i v následujících desetiletích Osprey zůstal pro ministerstvo obrany strojem, který splňuje veškeré jeho požadavky na připravenost."

Společnost Bell Boeing úzce spolupracuje s americkou námořní pěchotou a dalšími zákazníky V-22 na modernizaci stroje, snížení náročnosti jeho údržby a navýšení spolehlivosti.

23. dubna tohoto roku NAVAIR úspěšně dokončilo první let s vylepšenou gondolou na testovacím stroji námořní pěchoty (varianta MV-22). Konvertoplán MV-22 má stejnou konstrukci gondoly jako stroje CV. To umožnilo týmu Bell Boeing získat důležité podněty od ministerstva obrany ještě před zahájením úprav prvního stroje. Společnost Bell Boeing bude provádět úpravy letounů CV v texaském Amarillu a Fort Worthu a očekává, že modernizaci všech letounů CV-22 dokončí do roku 2025.

 

O společnosti Bell

Myslíme nad rámec toho, co děláme. Již více než 85 let měníme zážitek z létání a toho, kam až se můžeme dostat. Byli jsme prvními, kdo prolomil hranici zvuku a kdo získal certifikaci pro komerční vrtulník. Byli jsme na palubě první lunární mise NASA a uvedli jsme na trh pokročilý systém s překlopnými rotory. Dnes definujeme pokročilou leteckou mobilitu a nastavujeme její standardy. Kromě centrály ve Fort Worth v americkém Texasu působíme jako dceřiná společnost Textron Inc. v dalších strategických lokalitách po celém světě. Díky tomu, že více než čtvrtina našich kolegů sloužila v armádě, je naší vášní pomáhat právě armádě plnit její mise. Naše průlomové inovace přinášejí zákazníkům výjimečné zážitky. Efektivně, spolehlivě a v první řadě bezpečně.

O společnosti Textron

Textron Inc. je multioborová společnost, která využívá svou globální síť leteckých, obranných, průmyslových a finančních podniků k tomu, aby zákazníkům poskytovala inovativní řešení a služby. Textron je známý po celém světě díky svým silným značkám, jako jsou Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training. Další informace naleznete na adrese: www.textron.com.

O společnosti Boeing

Boeing je největší letecká společnost na světě a přední poskytovatel komerčních letadel, obranných, vesmírných a bezpečnostních systémů a globálních služeb. Jako přední americký exportér podporuje komerční a vládní zákazníky ve více než 150 zemích. V návaznosti na dědictví vedoucí pozice v leteckém průmyslu společnost Boeing pokračuje ve vedení v oblasti technologií a inovací, poskytuje služby svým zákazníkům a investuje do svých zaměstnanců a budoucího růstu. Další informace o společnosti Boeing Defense, Space & Security naleznete na adrese www.boeing.com. Sledujte nás na Twitteru: @BoeingDefense a @BoeingSpace.

Tagy článku