Společnost Denel dodala jihoafrickým ozbrojeným silám tři samohybné houfnice T5-52 na podvozku Tatry

Společnost Denel dodala jihoafrickým ozbrojeným silám tři samohybné houfnice T5-52 na podvozku Tatry
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: T5-52
25 / 02 / 2018, 14:30

Jihoafrické ozbrojené síly nakoupily od společnosti Denel tři samohybné houfnice T5-52 na podvozku Tatry. Informaci přinesl server armyrecognition.com.

Jihoafrické ozbrojené síly nakoupily od společnosti Denel tři samohybné houfnice T5-52 na podvozku Tatry. V srpnu 2016 JAR oznámila, že má zájem o nákup samohybných houfnic T5-52 155 mm.

Záměrem ministerstva obrany a jihoafrických ozbrojených sil bylo nahrazení tažené houfnice G5 155 mm, které byly také vyvinuty společností Denel, která je největším výrobcem v obranném průmyslu v Jihoafrické republice.

psali jsme: VIDEO: Takto střílí legendární samohybná houfnice M109 Paladin

Tažené houfnice G5 byly uvedeny do služby již v roce 1983, v roce 1996 JAR provozovala 72 těchto houfnic. Přes dobré jméno, které si spolu s dalšími jihoafrickými houfnicemi ve světě udělaly, však přece jen zastarávají. Nákupem tří samohybných houfnic T5-52 na podvozku Tatry tak dochází k procesu modernizace těchto vozidel. Kromě ozbrojených sil JAR mají o tyto houfnice zájem i jiné státy, jako například Pakistán, který o koupi houfnic v současné době jedná. 

psali jsme: Houfnice DANA M1M a M2 – nadčasová koncepce v modernizované podobě

Základ pro samohybnou houfnici Denel T5-52, jejíž posádku tvoří šest lidí, je vozidlo Tatra T 815-790R99 8×8. Pohonnou jednotku vozidla včetně hydrauliky a zbraní zajišťuje dieselový motor z dílny Tatry o výkonu 300 kW (355 koní). Jihoafrická houfnice se může pohybovat maximální rychlostí 85 km/h, dojezd vozidla je pak 600 km. Houfnice pak může pálit na cíl rychlostí až osm ran za minutu, přičemž nabíjení je poloautomatické.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: armyrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.