Společnost Excalibur International realizuje nové projekty pro Indonésii v hodnotě přes 500 mil. eur

Společnost Excalibur International realizuje nové projekty pro Indonésii v hodnotě přes 500 mil. eur
Autor fotografie: Excalibur International
02 / 12 / 2022, 17:00

Společnost Excalibur International, obchodní agentura ze skupiny CSG, v současné době realizuje dva významné vyzbrojovací projekty pro Indonésii. Informace o nich byla zveřejněna na veletrhu obranných technologií Indodefence 2022, který se konal ve dnech 2. až 5. listopadu v indonéské Jakartě. V rámci projektu MRAD (Medium Range Air Defence) dodá česká firma indonéským vzdušným silám systém protivzdušné obrany středního dosahu. V rámci projektu KHAN dodá systém taktických balistických raket. Celková cena obou projektů v součtu přesahuje 500 miliónů eur.

Na výrobě obou systémů Excalibur International (nadále EXINT) úzce spolupracuje s tureckým obranným průmyslem a s několika podniky obranného průmyslu v České republice. České firmy dodávají radary několika typů a podvozky Tatra. Češi však zejména plní klíčovou roli systémového architekta a integrátora.

Miloš Šivara, CEO EXINT, uvádí: „Naše společnost hraje roli systémového architekta. Firma Retia je systémovým integrátorem a spolu se sesterským radarovým výrobcem Eldis dodá pro oba systémy radary dvou typů. Jedná se o strategický projekt spolupráce mezi českým a tureckým obranným průmyslem.“

Systém protivzdušné obrany MRAD využívá více druhů řízených střel s různým dosahem a k nim dva radary nejnovější generace od společností Retia a Eldis. Jeden je v kategorii medium range (středního dosahu) a druhý v kategorii long range (dlouhého dosahu). Společně zajišťují přehled o cílech ve vzdušném prostoru i navádění střel. „Na světovém trhu systémů protivzdušné obrany se v současnosti jedná o unikátní řešení, které zajišťuje vysokou redundanci,“ uvádí Miloš Šivara.

Dodávky systému MRAD začnou v roce 2023 a budou trvat několik let. Jeho součástí je několik desítek podvozků typové řady Force od automobilky Tatra Trucks. Ty budou sloužit v několika aplikacích: jako podvozek pro odpalovací zařízení střel, radary, nabíjecí zařízení, systém velení a řízení a mobilní servisní dílny.

Systém balistických raket KHAN má dosah několik set kilometrů. I v tomto případě jsou jeho součástí odpalovací zařízení, velitelská vozidla, nabíjecí vozidla a dílenská vozidla na podvozku Tatra. Bližší podrobnosti o něm se ale nezveřejňují.

„Díky strategické spolupráci s českým i tureckým obranným průmyslem a dlouhodobé přítomnosti EXINT na indonéském trhu jsme naplnili požadavky Indonésie, a to včetně využití podvozku Tatra, který je již tradičně v inventáři indonéské armády,“ dodává Miloš Šivara.

Oba systémy byly vyvinuty na míru dle požadavků indonéské armády. Součástí obou projektů jsou i rozsáhlé offsetové programy, které částečně přenáší výrobu některých obranných technologií do Indonésie. Oba projekty jsou financovány klubem českých i zahraničních bank. „Těší nás, že oba systémy na veletrhu Indodefence 2022 vzbudily zájem dalších potenciálních zákazníků,“ uzavírá Miloš Šivara.

O Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace