Společnost GDELS představí na Dnech NATO obrněné vozidlo ASCOD 42

Společnost GDELS představí na Dnech NATO obrněné vozidlo ASCOD 42
Popisek: ASCOD 42
14 / 09 / 2020, 17:00

Na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě Mošnově se už tradičně koná jedna z největších bezpečnostních show na evropském kontinentu – Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky. Letos se bude konat již 20. ročník, který se uskuteční o víkendu 19. a 20. září. Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky jsou jednou z nemnoha akcí svého druhu, které se letos v Evropě navzdory pandemické situaci konají, a tedy i jednou z mála příležitostí prezentace pro společnosti obranného a bezpečnostního průmyslu. Už po několik let se Dnů NATO zúčastňuje i společnost General Dynamics European Systems (GDELS), která je letos jedním z jejich hlavních marketingových partnerů.

GDELS o nadcházejícím víkendu ve statické expozici i během dynamických ukázek předvede nejnovější provedení bojového vozidla pěchoty ASCOD 42, které společnost nabízí české armádě v rámci výběrového řízení na nová pásová vozidla. Během Dnů NATO v minulých letech se v dynamických ukázkách představilo vozidlo ASCOD 42 v provedení vozidlo palebné podpory s věží osazenou zbraní ráže 120 mm nebo jako bojové vozidlo pěchoty s bezosádkovou věží UT-30 MK2.

Loni se na mošnovském letišti představil technologický demonstrátor bojového vozidla pěchoty ASCOD 42 s osádkovou věží MT-30 MK2 a interiérem pro tříčlennou posádku plus osm členů výsadkového družstva. O nadcházejícím víkendu společnost GDELS představí v premiéře další vývojový stupeň technologického demonstrátoru bojového vozidla pěchoty ASCOD 42 s osádkovou věží MT-30 MK2, který se zúčastní i plánovaných listopadových zkoušek funkčních vzorků Armády České republiky. Všechny varianty vozidla ASCOD 42 představené na Dnech NATO v posledních letech demonstrují variabilitu platformy ASCOD a možnosti zástavby různých bojových systémů a uspořádání interiéru.

Hlavní výzbroj stroje představuje kanon Mk44 Bushmaster II ráže 30 mm nabíjený z interiéru věže. Doplňkovou zbraní je kulomet ráže 7,62 mm. Vedle toho je ve věži MT-30 MK2 ukryto vysouvací odpalovací zařízení pro dvě protitankové řízené střely Spike. Velmi důležitým aspektem z hlediska logistiky a unifikace je fakt, že pásové bojové vozidlo pěchoty ASCOD 42 nabízené české armádě využívá stejnou výzbroj jako kolové bojové vozidlo pěchoty KBVP Pandur II CZ 8x8 české armády, a tedy také střelivo a systém podávání munice i nábojové pásy jsou plně kompatibilní s těmi, jež se využívají u KBVP Pandur II CZ. Pokud by armáda zvolila typ ASCOD 42, veškerá logistika týkající se munice a výzbroje by byla pro kolovou i pásovou platformu shodná, a to včetně řízených protitankových střel.

Kanon Mk44 Bushmaster II v osádkové věži MT-30 MK2 má elevační rozsah -10 stupňů až +60 stupňů, což jsou mezi moderními bojovými vozidly pěchoty s osádkovými věžemi mimořádné hodnoty. ASCOD 42 tak může díky velkému elevačnímu rozsahu i vysoké kadenci hlavní zbraně a moderním elektronickým pozorovacím či zaměřovacím systémům účinně působit proti vzdušným cílům. To je umocněno i schopností používat tzv. air-burst munici.

ASCOD 42 v provedení bojové vozidlo pěchoty má v základu hmotnost 38 t, ovšem s možností navýšit ji až na 42 t. ASCOD 42 tedy disponuje velkou váhovou rezervou pro růstový potenciál a modernizace či speciální vybavení. Osádku vozidla tvoří tři osoby (velitel, střelec a řidič), přičemž v útrobách je prostor pro osmičlenné pěchotní družstvo. Vozidlo, které se představí na Dnech NATO, pohání motor MTU 8V MT199 TE21 o výkonu 600 kW spojený převodovkou RENK HSWL 256B, může však být osazeno i silnější pohonnou jednotkou až o výkonu 800 kW nebo hybridním pohonným systémem.

GDELS působí na českém trhu již od minulého desetiletí prostřednictvím své pobočky GDELS-Czech, 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace