Tanky Abrams pro Polsko - společnost GDLS oznámila uzavření smlouvy v hodnotě 1,1 miliardy dolarů

Tanky Abrams pro Polsko - společnost GDLS oznámila uzavření smlouvy v hodnotě 1,1 miliardy dolarů
Autor fotografie: foto: GDLS
27 / 08 / 2022, 14:00

Projekt vyzbrojení polské armády 250 americkými tanky Abrams začíná objednávkou, kterou u General Dynamics Land Systems provedla americká armáda. Jde o výrobu 250 Abramsů v nejnovější konfiguraci M1A2 SEPv3.

Smlouva v hodnotě 1,148 miliardy dolarů, která byla podle armády uzavřena koncem července, zajistí Polsku nové komunikační prvky, palebnou sílu a pancéřování pro jeho budoucí flotilu tanků Abrams, jak je uvedeno prohlášení GDLS z 25. srpna.

Podle prohlášení americké armády by se první Abramsy M1A2 SEPv3, o které Polsko původně požádalo již před rokem, měly dostat do výzbroje polské armády počátkem roku 2025. Výcvik polských vojáků začal po otevření tankové výcvikové akademie Abrams ve výcvikovém prostoru Biedrusko, jak armáda oznámila na začátku tohoto měsíce. Americká armáda dala Polsku za tímto účelem minulý měsíc k dispozici 28 tanků Abrams.

Polsko spěchá s modernizací svých obrněných jednotek, a to především v důsledku ruského útoku na Ukrajinu. V tomto konfliktu hrají tanky a dělostřelectvo rozhodující roli na obou stranách. Západní vojenská podpora ve formě dodávek těchto typů zbraní Ukrajině, zejména z Polska, přispěla k tomu, že se ukrajinským silám podařilo ruské útočníky na východě země zastavit a zpomalit.

"Síla NATO spočívá v jeho jednotě, která nikdy nebyla větší než dnes," řekl Doug Bush, vedoucí amerických armádních akvizic. "Tato smlouva je příkladem pokračující spolupráce armády s našimi průmyslovými partnery na zvyšování výroby kritických schopností vojenského vybavení, abychom zajistili, že budeme i nadále plnit potřeby našich partnerů a spojenců."

Počátkem tohoto roku, ještě před vypuknutím války na Ukrajině, povolilo americké ministerstvo zahraničí polský nákup amerického vojenského vybavení v hodnotě až 6 miliard dolarů. Navrhovaný balíček, který Agentura pro obrannou bezpečnostní spolupráci zveřejnila k posouzení Kongresu, zahrnoval 250 tanků, které jsou nyní předmětem smlouvy.

Varšava chce také nakoupit další tanky z Jižní Koreje, a to ještě rychleji. Koncem července CNN uvedla, že polská vláda doufá, že získá téměř 1000 kusů jihokorejského tanku na bázi K2 v rámci velkého balíku zbraní, který korejská média vyčíslila na 14,5 miliardy dolarů. Součástí dohody jsou také stovky samohybných houfnic K9, které vyrábí společnost Hanwha Defense. Prvních 180 tanků K2, vyrobených společností Hyundai Rotem, má být podle CNN dodáno ještě letos.

Polští představitelé mezitím také doufali, že dostanou z Německa várku tanků Leopard 2, které nahradí část techniky darované Ukrajině. K takové dohodě však zatím nedošlo, přičemž představitelé obou zemí se dohadují, kolik exemplářů může Berlín postrádat a v jakém stavu.

Zdroj: gdls.com; defensenews.com

Tagy článku