Společnost Lockheed Martin získala zakázku na klíčovou modernizaci protiraketové obrany v hodnotě 3,7 miliardy USD

Společnost Lockheed Martin získala zakázku na klíčovou modernizaci protiraketové obrany v hodnotě 3,7 miliardy USD
Autor fotografie: Ralph Scott, US Army, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 03 / 2021, 13:00

Americká Agentura pro protiraketovou obranu (MDA) vybrala firmu Lockheed Martin (NYSE: LMT) a partnerskou společnost Aerojet Rocketdyne (NYSE: AJRD) ze zúženého seznamu uchazečů, aby dodaly nejpokročilejší systém protiraketové obrany v USA, New Generation Interceptor (NGI).

Kontrakt na dodávku NGI ve výši 3,7 miliardy USD je prvním krokem vývojové a demonstrační fáze, která splní požadavek MDA na modernizaci současného pozemního systému obrany proti balistickým střelám (Ground-Based Midcourse Defense – GMD).

NGI je speciálně navržen tak, aby zajistil zachování operační schopnosti v nepříznivém prostředí a umožnil ozbrojeným složkám předejít ohrožení bezpečnosti vlasti ze strany nepřátel. Kontrakt zajistí vývoj všestranné střely, což zahrnuje jak vynesení hlavice do vzduchu, tak schopnost zneškodnit cíl. Využije přitom existující odpalovací zařízení raket Ground-Based Interceptor ve Ft. Greely (Arkansas, USA) a Vandenberg AFB (Kalifornie, USA).

„Jsme nadšení a hrdí na to, že MDA pověřilo společnost Lockheed Martin vedením vývoje tohoto přelomového systému, který výrazně zvýší bezpečnost našeho národa na další desetiletí,“ řekla Sarah Reeves, viceprezidentka programu NGI ve společnosti Lockheed Martin. „Již desítky let pracujeme na podpoře životně důležitých misí, jako je například NGI. Náš tým disponuje nejen odbornými znalostmi, ale také společnou vizí, což jsou nezbytné faktory pro naplnění požadavku MDA na vývoj GMD.“

První linie národní obrany

NGI je program protiraketové obrany určený k obraně USA před mezikontinentálními balistickými raketami. Bude sloužit jako první linie vícevrstvé architektury protiraketové obrany proti rozvíjejícím se se hrozbám ze strany tzv. „rogue nations“ (darebáckých států) a patří mezi priority MDA i Severního velitelství USA (U.S. Northern Command). První zařízení NGI bude uvedeno do provozu před skutečnou potřebou jeho využití.

Udržitelné a spolehlivé

Společnost Lockheed Martin zúročila své investice ve výši 580 milionů USD do technologie, která zajistí zničení více objektů najednou. Využila také zkušenosti s kinetickým protiletadlovým raketovým kompletem THAAD a znalosti získané v průběhu desítek let, kdy poskytovala strategické systémy pro program US Navy Trident. Návrh systému NGI od počátku poskytuje významné zdokonalení díky zajištění schopnosti reagovat jedním zařízením na více hrozeb. Tento důležitý pokrok, spojený s novým přístupem k zajištění udržovatelnosti a spolehlivosti, poskytuje operační dostupnost, kterou ozbrojené složky vyžadují. Stlačení nákladů a cenovou dostupnost umožňuje digitální inženýrství, které je jádrem designu společnosti Lockheed Martin.

 

O společnosti Lockheed Martin

Společnost Lockheed Martin, specializující se na obranný a letecký průmysl, sídlí ve městě Bethesda v Marylandu a zaměstnává zhruba 114 000 lidí po celém světě. Zabývá se výzkumem, vývojem, výrobou, integrací a údržbou vyspělých technologických systémů, produktů a služeb.

 

 

Tagy článku