Společnost Patria a americká armáda uzavřely dohodu o studii proveditelnosti minometného systému Patria Nemo 120 mm

Společnost Patria a americká armáda uzavřely dohodu o studii proveditelnosti minometného systému Patria Nemo 120 mm
Autor: Patrick A. Albright, Wikimedia Commons
22 / 05 / 2020, 13:00

Středisko pro výzbroj velitelství americké armády pro rozvoj bojových schopností a společnost Patria podepsali dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje CRADA (Cooperative Research and Development Agreement) k určení proveditelnosti včlenění věžového zezadu nabíjeného minometného systému ráže 120 mm do amerických minometných nosičů. Účelem dohody je posoudit schopnosti minometného systému Patria Nemo, jeho kompatibilitu s americkými minometnými platformami a systémy řízení palby a ohodnotit použití současné minometné munice americké armády ráže 120 mm v minometu nabíjeném zezadu, jako je například Patria Nemo.

Tato dohoda je pokračováním snahy Armády Spojených států amerických poskytnout obrněným a Stryker brigádním bojovým týmům (Armored and Stryker Brigade Combat Teams) schopnost rychlé a přesné přímé i nepřímé palby, při které je posádka dobře chráněna, a jejíž fyzická námaha je výrazně snížena. Ke konci roku 2018 americká armáda zveřejnila průzkum trhu, aby identifikovala zdroje schopné vyvinout a vyrobit budoucí minometné věže ráže 120 mm pro nepřímou palbu (FIFT – Mortar Future Indirect Fire Turret). Odpověď společnosti Patria na průzkum trhu byla založena na minometném systému Patria Nemo.

Patria Nemo je věžový, dálkově ovládaný minometný systém ráže 120 mm s možností přímé i nepřímé střelby. Může odpálit dávku až šesti granátů, které dopadnou současně. Kromě vysoké úrovně ochrany je systém Patria Nemo také lehký, kompaktní a jednoduše se instaluje na lehké pásové podvozky, kolová obrněná vozidla či námořní plavidla.

„Tato dohoda mezi Armádou Spojených států amerických a společností Patria je ukázkou skokového vylepšení schopností, které moderní věžové minometné systémy přinášejí ozbrojeným silám, a potvrzuje vedoucí roli společnosti Patria v této technologické oblasti. Je to také logické pokračování spolupráce mezi společností Patria a vládou Spojených států amerických, která začala prodejem systému Patria Nemo třetí zemi skrze Program zahraničního vojenského prodeje FMS (Foreigh Military Sales program),“ říká Jussi Järvinen, Prezident divize Patria Land.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace