Společnost Patria představila novou variantu samohybného 120mm minometného systému NEMO na podvozku Patria 6x6

Společnost Patria představila novou variantu samohybného 120mm minometného systému NEMO na podvozku Patria 6x6
Autor fotografie: Patria|Popisek: Patria 6x6 s minometným systémem NEMO
25 / 09 / 2023, 13:00

Obrněný transportér Patria 6x6 má novou variantu vyzbrojenou minometným systémem Patria Nemo 120 mm, systémem navrženým tak, aby splňoval požadavky současných vojenských operací s důrazem na mobilitu, ochranu a přesnost. Tento minometný systém, který lze namontovat na různé pozemní a námořní platformy pro pohotovou palebnou podporu, se skládá z věže, dálkově ovládaného 120mm minometu, nabíjecího zařízení, systému řízení palby a skladu munice.

Přizpůsobivost systému mu umožňuje plnit úkoly nepřímé i přímé palby, stejně jako úkoly s vícenásobným současným dopadem (MRSI), takže je vhodný pro celou řadu scénářů, od sebeobrany až po různé úkoly nepřímé palby s důrazem na ochranu osádky.

Systém řízení palby Patria, který je nedílnou součástí systému nepřímé palby, zajišťuje připravenost k boji a krizovému řízení prostřednictvím sítě senzorů a nástrojů situačního povědomí, což umožňuje operace typu senzor-střelec. Systém předsunutého pozorovatele identifikuje cíle a poskytuje komplexní přehled o bojišti, přičemž plány řízení palby a úkoly jsou prostřednictvím taktické datové sítě přenášeny do systémů velení a řízení.

Komplexní systém nepřímé palby Patria pro krizové řízení zahrnuje zbraně, vozidla a integrované podpůrné funkce, včetně taktických meteorologických služeb, systémů řízení palby, komunikačních systémů a funkcí předsunutého pozorovatele.

Patria Nemo

Lehká, dálkově ovládaná konstrukce systému Patria Nemo umožňuje bezproblémovou integraci na pozemní i námořní platformy, jako jsou obrněná vozidla a rychle se pohybující hlídková a pobřežní plavidla, a nabízí tak možnost přizpůsobení pro různé platformy.

Specifikace systému zahrnují věž s hmotností 1 900 kg s úhlem náměru 360° a rozsahem elevace od -3° do +85°, vybavenou elektrickým systémem ovládání se záložním ručním ovládáním. Věž je dálkově ovládaná a pojme 2-3člennou osádku, přičemž kapacita palubní munice se liší v závislosti na nosiči.

Výzbroj tvoří 120mm minomet s hladkým vývrtem a délkou hlavně 3 000 mm, elektrický a poloautomatický nabíjecí systém a hydropneumatický systém zpětného rázu. Jako sekundární výzbroj má integrovanou dálkovou zbraňovou stanici (RWS) a zadýmovací zařízení.

Tento 120mm minometný systém nabízí rychlou odezvu s dobou zahájení palby kratší než 25 sekund a možností vést palbu za pohybu. Dosahuje maximální rychlosti palby 10 ran za minutu, přičemž trvalá rychlost palby činí 6 ran za minutu. První tři náboje lze vystřelit během 15 sekund. Jeho dostřel přesahuje 10 kilometrů v závislosti na typu použité munice a dokáže provádět vícenásobný současný zásah (MRSI) až pěti střelami na vzdálenost 1,0 až 6,5 kilometru. Patria Nemo je kompatibilní se všemi druhy munice pro hladké minomety, včetně standardní munice pro hladké minomety 120 a inteligentní řízené munice.

Patria 6x6

Patria 6x6 je poháněna řadovým vznětovým motorem o výkonu 394 k, který generuje točivý moment 1 870 Nm, což jí umožňuje dosáhnout rychlosti přesahující 100 km/h při maximální bojové hmotnosti 24 000 kg. Jeho schopnosti se rozšiřují i na zvládání náročných terénů, jeho stoupavost dosahuje 60 % a je schopen překonávat boční svahy o sklonu až 30 %. Kromě toho dokáže překonávat překážky vysoké až 0,6 metru a překonávat zákopy o šířce 1,2 metru. Pro zvýšení univerzálnosti v různých prostředích jsou k dispozici volitelné funkce pro plavání a brodění. Vozidlo se může pochlubit operačním dojezdem, který přesahuje 700 km.

Patria 6x6 upřednostňuje ochranu osádky a nabízí modulární systém balistické ochrany, ochrany proti minám a IED, který lze přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníka. Poskytuje ochranu úrovně 2 podle normy STANAG, v budoucnu může být rozšířena na úroveň 4.

Vozidlo obsahuje pokročilé komunikační systémy, které usnadňují výměnu informací a možnosti velení a řízení na bojišti. Lze jej bezproblémově integrovat s různými komunikačními, řídicími, kontrolními, počítačovými, zpravodajskými, pozorovacími a průzkumnými systémy (C4ISR), aby se zlepšilo povědomí o situaci a interoperabilita.

Díky modulární konstrukci lze Patrii 6x6 snadno konfigurovat tak, aby plnila řadu rolí a misí, například sloužila jako obrněný transportér, velitelské vozidlo, průzkumné vozidlo nebo zbraňová platforma a další.

Zdroj: Patria, Army Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.