Společnost Rheinmetall podepsala smlouvu na testování vozidla Lynx KF41 v rámci australského programu Land 400 fáze 3

Společnost Rheinmetall podepsala smlouvu na testování vozidla Lynx KF41 v rámci australského programu Land 400 fáze 3
24 / 10 / 2019, 09:00

Společnost Rheinmetall s potěšením oznamuje, že s Australským společenstvím podepsala smlouvu o účasti v testování (Risk Mitigation Activity - RMA). Smlouva zahrnuje dodání tří bojových vozidel pěchoty Lynx KF41 pro účely zkoušek v rámci programu LAND 400 fáze 3, jehož hodnota činí 15 miliard australských dolarů (přibližně 235 miliard Kč). Podepsaná smlouva RMA má hodnotu 50 milionů australských dolarů (přibližně 780 milionů Kč).

Lynx KF41 je pásové bojové vozidlo pěchoty nové generace, které díky prvkům síťové integrace a maximální ochraně vozidla i posádky splňuje přísné vojenské požadavky programu LAND 400 fáze 3. Australská armáda potřebuje obdobně vybavené bojové vozidlo pro blízký boj, aby byla schopná porazit nepřítele i v podmínkách, které budou pro australské vojáky nanejvýš nebezpečné a smrtelně ohrožující.

Na základě smlouvy LAND 400 fáze 3 RMA bude Australské společenství v příštích dvou letech provádět rozsáhlé technické a programové zkoušky obou kandidátů. Australská armáda bude vozidla provozovat v extrémních terénních podmínkách, tak aby prověřila jejich palebné schopnosti, přepravitelnost a mobilitu. Součástí budou rovněž balistické zkoušky či schopnost odolávat při explozi. Souběžně bude Společenství spolupracovat s oběma uchazeči ve strukturované fázi zkoušek s cílem optimalizovat technické a růstové parametry, cenu a přínos z hlediska národní ekonomiky.

Rheinmetall již od roku 2019 dodává australským ozbrojeným silám 211 průzkumných bojových vozidel 8x8 BOXER poté, co bylo vozidlo vybráno po 12 měsících zkoušek RMA v letech 2016–2017. Tyto zkoušky RMA byly celosvětově považovány za důkladné vyhodnocení vlastností vozidla. Rheinmetall v nich načerpal zkušenosti a odborné znalosti, které nyní využije pro dosažení co nejlepšího výsledku v programu LAND 400 fáze 3.

Gary Stewart, generální ředitel společnosti Rheinmetall Defense Australia, řekl, že tři vozidla určená pro zkoušky RMA již budou zahrnovat zásadní příspěvek australského průmyslu. „Vývoj, integrace a testování vozidel Lynx KF41 proběhnou od příštího roku v rámci RMA v novém středisku excelence vojenských vozidel Rheinmetall (MILVEHCOE) se sídlem v Austrálii," řekl Stewart.

Klíčové prvky vozidla Lynx KF41 jsou také vyvíjeny a vyráběny v Austrálii místními společnostmi, včetně alternátoru (Milspec v Albury), pojezdového ústrojí (Supashock v Adelaide) a kabelů (Cablex v Melbourne).

Modulární vozidlo Lynx KF41 je vyzbrojeno digitální věží Lance s elektronickou architekturou, kterou je vybaveno také vozidlo Boxer 8x8 CRV. Díky tomu by posádka měla přístup k senzorovým systémům, pokročilým automatickým možnostem sledování a cílení a vedení bitvy s pomocí integrované výzbroje, a to vše v jedné propojené platformě.

„Pokud společnost Rheinmetall v programu LAND 400 fáze 3 uspěje, flotila Lynx KF41 bude vyrobena v MILVEHCOE v Redbank jihozápadně od Brisbane," uvedl Stewart.

Společnost Rheinmetall již pro program Land 400 vytváří průmyslovou síť, která v Austrálii vybuduje potřebnou infrastrukturu. Její součástí bude také vytvoření pracovních míst pro stovky Australanů v oblasti vyspělých technologií tím, že dojde k přenosu odborných znalostí v oblasti elektrooptiky, zbraňových systémů, systémů řízení palby a senzorů, výroby věží, návrhů a výroby variant, integrace, zbrojních systémů, simulace, výcviku a údržby flotily.

 

Tagy článku