Společnost Saab v současné době nemá žádnou smlouvu se společností Omnipol, říká ředitelka SAAB a AB pro střední a východní Evropu Krasimira Stoyanová

Společnost Saab v současné době nemá žádnou smlouvu se společností Omnipol, říká ředitelka SAAB a AB pro střední a východní Evropu Krasimira Stoyanová
Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: RBS-70
30 / 08 / 2018, 11:30

Redakce Security magazínu v reakci na nesouhlasné stanovisko ředitelky SAAB a AB pro střední a východní Evropu Krasimiry Stoyanové dala prostor pro úplné vyjádření společnosti k otázkám a nejasnostem, které vyplývají z již publikovaných článků. Otázky i odpovědi uveřejňujeme v nezkrácené verzi.

Můžete nám vysvětlit, jakým způsobem se brazilské systémy liší od systémů nyní používaných českou armádou?

Česká armáda pořídila zbrusu nové systémy RBS-70. Brazilská armáda se rozhodla pořídit renovované systémy RBS-70, což znamená, že prošly dlouhým a pečlivým procesem údržby a testování, aby se armáda ujistila, že splňují ty nejvyšší vojenské standardy. Nejsou však nově vyrobené.

V čem se liší systémy RBS-70 a RBS-70 NG?

Snaha porovnávat systémy RBS-70 a RBS-70 NG je jako snaha porovnávat technické parametry mobilního telefonu první generace s nejnovějším iPhonem či Androidem. Jedním z důležitých rozdílů je zvýšená snadnost použití. Systém RBS-70 vyžadoval, aby jeho operátor manuálně naváděl rakety na cíl, zatímco systém RBS-70 NG automaticky navádí rakety na cíl.

Co jsou hlavní výhody systému RBS-70 NG oproti jeho konkurentům?

Země obvykle preferují systémy, které jsou pro ně nejvhodnější vzhledem k jejich taktickým doktrínám a různým provozním potřebám. Systém RBS-70 NG je jedinečný tím, že má nad raketou plnou kontrolu po celou dobu letu až do cíle. Operátor má dokonce i možnost dle potřeby raketu zničit ve vzduchu, díky čemuž je systém RBS-70 NG často preferován v městském prostředí a pro mírové úkoly.

Porovnávání měr úspěšnosti různých systémů, jak to činí Security Magazín v článku Bude to SAAB za každou cenu, upravíme data z 10. 7. 2018, je pro čtenáře zavádějící. Ve skutečnosti je možné vidět, že všechny raketové systémy na trhu mají míru úspěšnosti, která se pohybuje od nuly do 100%. Úspěšnost v tomto případě vysoce závisí na různých parametrech, jako jsou typy cílů, vzdálenosti, použitá protiopatření, nadmořské výšky a rychlosti. Porovnávat a tvrdit že systém RBS-70 NG má míru úspěšnosti menší než 60%, je nesprávné tvrzení.

Jaký je maximální dostřel a účinný dostřel RBS-70 NG?

Operátor je schopný na přímé příchozí cíle vystřelit do vzdálenosti 15 km a má efektivní dosah 9 km.

Jak zvýší systém RBS-70 NG schopnosti protivzdušné obrany České republiky?

Společnost Saab se nevyjadřuje na téma obranyschopnosti jednotlivých zemí.

Můžete doložit, že v současné době nemáte uzavřenu žádnou smlouvu o spolupráci se společností Omnipol anebo jejími dceřinými společnostmi?

Společnost Saab v současné době nemá žádnou smlouvu se společností Omnipol.

Spolupracovali jste se společností Omnipol nebo jejími dceřinými společnostmi v průběhu let 2016 – 2017?

Společnost Saab spolupracovala se společností ERA na radarech MADR. ERA je jedna z předních firem ve své oblasti na světě. Společnost Omnipol převzala zodpovědnost za údržbu systémů RBS-70 poté, co je zakoupila. Společnost Saab je ochotná navázat přímou spolupráci s českým ministerstvem obrany v případě jakýchkoli budoucích požadavků na údržbu.

Účastnil se někdy Vašich proslulých vánočních večírků, např. v hotelu Hilton, někdo z ministerstva obrany nebo české armády?

…bez odpovědi…

Zvete na své vánoční večírky osoby ze společnosti Omnipol?

...bez odpovědi…

Můžete vyloučit, že by se pan generál v záloze Dvořák, ředitel odboru vyzbrojování, někdy zúčastnil Vámi pořádaného vánočního večírku?

…bez odpovědi…

Můžete vyloučit, že by se pan plukovník v záloze Dvořáček, ředitel odboru vyzbrojování, někdy zúčastnil Vámi pořádaného vánočního večírku?

Stejně jako mnohé jiné společnosti i společnost Saab každoročně pořádá vánoční večírek pro své zaměstnance, dodavatele, partnery a zákazníky, a to jak minulé, tak i současné. Na tom není nic neobvyklého ani výjimečného. Společnost Saab se nebude vyjadřovat ke konkrétním jménům.

Proč Brazílie nakupuje repasované raketové systémy RBS-70, když jinak pořizuje pro potřeby armády nejnovější technologie, např. stíhačky Gripen E stejně jako špičkové radarové systémy

Tato otázka by měla být mířena na brazilské ozbrojené síly. Společnost Saab se nemůže vyjadřovat na téma strategických rozhodnutí jednotlivých armád.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku