Společnost TATRA TRUCKS modernizuje kabiny vozů řady FORCE

Společnost TATRA TRUCKS modernizuje kabiny vozů řady FORCE
Autor fotografie: TATRA TRUCKS a.s.|Popisek: Tatra Force
12 / 10 / 2016, 19:15

Modelová řada TATRA FORCE je jedním z pilířů produkce kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS. Osvědčené a komerčně úspěšné vozy nyní dostávají modernizované originální kabiny s nízkou výškou.

Tatra Force

Nová technologie výroby

Stěžejním prvkem modernizace je zcela nová moderní technologie výroby kabiny s nízkou výškou, která přináší především její nižší hmotnost a lepší antikorozní charakteristiky. Původní konstrukce vycházející z technologie svařovaných ohýbaných plechových dílců byla nahrazena vlepováním plochých hliníkových dílů do základní svařované konstrukce z ocelových profilů. Jde o zásadní technologickou změnu ve výrobě, která přináší celou řadu výhod. Od účinnější výrobní metodiky dodržení geometrie celé konstrukce, až po jednoduchost výroby jednotlivých dílů. „Změnou konstrukce a technologie výroby došlo ke snížení vlastní hmotnosti kabiny, zvýšení její korozivzdornosti a snížení náročnosti prací při případné opravě,“ uvedl k modernizaci kabiny vozidel řady TATRA FORCE Radomír Smolka, člen představenstva a technický ředitel společnosti TATRA TRUCKS.

Tatra Force

Změny navenek i uvnitř

Nová modernizovaná kabina vozidel TATRA FORCE přináší podstatné změny jak v interiéru, tak v exteriéru. Posádka má lepší výhled z kabiny, která je nyní osazena novým rozměrným čelním sklem z jednoho kusu. Střední sloupek ustoupil do pozadí, čelní sklo je na něj nalepeno, což umožňuje kabinu vybavit třetím středovým stěračem. Stíraná plocha čelního skla je tak o poznání větší. Kabina disponuje také větší čelní výklopnou kapotou usnadňující přístup k vnitřním konstrukčním skupinám. Na kapotě je vytvořen viditelný panel, jednoznačné designové určení obchodní řady, na němž je umístěno výrazné logo TATRA. V interiéru je nové čalounění a nové odkládací prostory především nad horní hranou čelního okna. Zcela nová je přístrojová deska, nyní vyrobená z odolného plastu.

Tatra Force

Kabina v různých variantách

„Optimalizací se podařilo vytvořit větší prostor v interiéru pro umístění sedadel. K dispozici jsou dvoumístná až čtyřmístná provedení kabiny, dvě sedadla spolujezdců můžou být umístěná i na středovém tunelu,“ upřesnil Radomír Smolka. Pro civilní aplikace, především u záchranářských speciálů, je kabina vybavena střešním plastovým nástavcem. Novinkou je rovněž provedení ve formě čtyřdveřové dvoukabiny s prostorem pro šest členů posádky – řidič plus pět členů posádky. Čtyřdveřová kabina je oproti dvoudveřové verzi o cca 150 mm vyšší.

Důležitou součástí nabídky modernizovaných kabin modelové řady TATRA FORCE jsou pancéřované varianty obou provedení – krátké dvoudveřové a dlouhé čtyřdveřové. Na jejich vývoji společnost TATRA TRUCKS spolupracuje s externím partnerem. Díky zcela nové technologii výroby modernizované kabiny je možno dosáhnout balistické ochrany do úrovně Level 3 dle norem STANAG. Montáž modernizovaných kabin TATRA FORCE, a to i v pancéřovém provedení, probíhá přímo ve společnosti TATRA TRUCKS z dodávaných celků.

Zdroj: Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Tagy článku