Společnosti Saab a Boeing provedly úspěšné zkušební střelby klouzavých pum odpalovaných z raketometu

Společnosti Saab a Boeing provedly úspěšné zkušební střelby klouzavých pum odpalovaných z raketometu
16 / 10 / 2019, 15:00

Saab spolu s Boeingem v Norsku úspěšně provedly zkušební střelby klouzavých pum odpalovaných z raketometu (GLSDB) na dlouhou vzdálenost.

Zkušební střelby se konaly 26. září 2019 ve výcvikovém prostoru Andøya v norském měste Andenes. Cílem zkušebních střeleb bylo zasáhnout určený cíl v moři vzdálený 130 km od raketometu. Použité odpalovací zařízení o délce 6 metrů bylo speciálně vyrobené a zcela autonomní.

„Ve spolupráci s Boeingem jsme vyvinuli vysoce výkonný systém, který nabízí vysokou přesnost na dlouhou vzdálenost. V projektu GLSDB vidíme velký potenciál, protože poskytuje ozbrojeným silám z celého světa dělostřeleckou kapacitu na dlouhé vzdálenosti. Po této schopnosti je dnes velká poptávka,“ řekl Görgen Johansson, ředitel divize Dynamics společnosti Saab.

Projekt GLSDB vznikl díky spolupráci Saabu a Boeingu. Systém vyniká vysokou přesností na dlouhou vzdálenost a je schopen letu po komplexních trajektoriích a manévrování, díky čemuž dokáže zasáhnout cíle, které by nebylo možné zasáhnout konvenčními zbraněmi využívajícími jak přímou, tak nepřímou střelbu. Systém je nezávislý na raketometu, což znamená, že je možné jej odpálit z jakéhokoliv kontejnerového řešení či raketometu schopného použít kontejner M26, jako např. HIMARS, M270 či ChunMoo. Kontejnerové řešení může být použito i na palubě lodi. Díky tomu může být GLSDB odpálen jak z pevniny, tak z moře.

„Spolupráce Boeingu a Saabu přináší rozsáhlé znalosti přesných zbraňových systémů a schopnost rychle integrovat a testovat různá řešení,“ řekla Cindy Gruensfelder, viceprezidentka Boeing Weapons. “Spojení odborných znalostí, zkušeností a zdrojů našich společností přineslo pokročilé, finančně výhodné a udržitelné dělostřelecké řešení, které klientům dodá prostředky potřebné k boji proti současným i budoucím hrozbám v prostředí společných operačních jednotek.”

GLSDB poskytuje pozemním i námořním silám mobilní a organickou schopnost zasáhnout cíle, které byly dosud mimo jejich dosah, díky přesnosti a manévrovatelnosti malých pum. GLSDB je špičkovým řešením pro dlouhé vzdálenosti, které je finančně dostupné a výkonné, a které dokáže uspokojit měnící se potřeby armád dneška i zítřka.

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace