Sprut-SDM1 – ruský lehký tank vstupuje na mezinárodní trh s vybavením hlavního bitevního tanku

Sprut-SDM1 –  ruský lehký tank vstupuje na mezinárodní trh s vybavením hlavního bitevního tanku
Autor: Rostec|Popisek: Sprut-SDM1
23 / 08 / 2018, 11:00

Sprut-SDM1 je lehký obojživelný tank vyvinutý a vyráběný v jedné z dceřiných společností ruského zbrojařského gigantu Rostec, který zaměstnává téměř půl miliónu lidí.

Sprut-SDM1 je určen k ničení tanků nepřítele a příslušníků nepřátelských sil obojživelnými či leteckými silami nebo i speciálně určenými jednotkami pozemních sil. Jeho hlavní výzbrojí je protitanková zbraň ráže 125mm schopná palby municí APFSDS , HE-Frag , HEAT a ATGM.

psali jsme:  (VIDEO) Nové terénne obojživelné vozidlo, hravo si poradí s extrémnymi podmienkami na Sibíri

“Jedná se o jedinečný kus výzbroje, bezkonkurenční na celém světě. Sprut-SDM1 je jediné lehké obojživelné bojové vozidlo ve své třídě, které disponuje palebnou silou hlavního bojového tanku. Je schopen vylodit se z lodi a fungovat v terénu za dne i v noci. Rosoboronexport očekává zvýšenou pozornost na toto vozidlo ze zemí s těžkým terénem, jako jsou vodní překážky, bažiny a hory. Konkrétně řada jihovýchodních zemí již projevuje velký zájem o Sprut-SDM1, "uvedl generální ředitel společnosti Rosoboronexport Alexander Mikheev.

Sprut-SDM1 je navržen tak, aby poskytoval pěchotní podporu pro pěchotu, bojoval a ničil opevněné body nepřítele, a vedl průzkum a zajišťoval bezpečnost v boji. Je určen pro námořní sbory a tankové jednotky pozemních sil.

psali jsme: Masová produkce tanků Armata? Rusko přibržďuje plány

Sprut je vyzbrojen na úrovni hlavního bitevního tanku, ale zachovává si obratnost bojových vozidel výsadkových jednotek. Dělo má ráži 125 mm, dále je tank vybaven dálkově řízeným kulometem 7,62 mm a koaxiálním kulometem stejné ráže. Dále je Sprut-SDM1 vybaven zařízením na odpalování raket, umožňujícím likvidovat nepřátelskou techniku až ve vzdálenosti 5 kilometrů.

Kompletní informace o vývozní variantě budou zveřejněny na právě probíhající výstavě Army 2018 v Rusku.

 

Zdroj: Rostec.ru

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace