Srbsko se otáčí k ruským letadlům zády, napnulo pozornost k francouzským stíhačům Rafale

Srbsko se otáčí k ruským letadlům zády, napnulo pozornost k francouzským stíhačům Rafale
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Dassault Rafale
18 / 04 / 2022, 14:00

Srbsko ústy svého prezidenta Aleksandara Vučiče potvrdilo zájem o pořízení 12 francouzských stíhačů Dassault Rafale.

Srbsko modernizuje své letectvo a jako jeden z důležitých kroků plánuje akvizici 12 francouzských stíhačů Dassault Rafale, informovala agentura Bloomberg. Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že Srbsko vyjednává o možném nákupu francouzských strojů už rok. Srbský prezident k tomu dodal, že země se poohlíží po dalších 12 použitých západních letounů, aniž by v tomto směru prozradil detaily.

Pro Srbsko je modernizace leteckých sil už prakticky nutností, protože má stále ve výzbroji dýchavičné stroje MiG-29, donedávna i MiG-21. S vyřazením MiGu-21 začalo Srbsko minulý rok.

Srbsko by úspěšným nákupem francouzských letounů ukázalo ,,v praxi" určitou distanci od Ruska, s nímž ho pojí poměrně významné politické, kulturní a také ekonomické vazby, jenže invaze na Ukrajinu, ke které zavelel Vladimir Putin 24. února, možná způsobí zásadnější odklon od Kremlu. Na druhé straně oslabení vzájemných dlouholetých vazeb nebude jednoduchý proces, nicméně by jej mohl urychlit vstup Srbska do EU, o což země usiluje od roku 2011, kdy byl zemi udělen status kandidátské země.

Není pochyb o tom, že stíhače Rafale představují na světovém trhu v současné době žádané zboží. Možná bychom ani nenašli analogii k tomuto francouzskému letounu. Pořizuje si je Řecko, Indie, Egypt, Katar nyní i Chorvatsko a z francouzských letounů se tak i mimo země Evropy stává zajímavý obchodní artikl. To dokazuje ostatně i Indonésie, která si pořídí do výzbroje 42 stíhačů Rafale, i když se čekalo, jak dopadně ,,zamrzlý" kontrakt na akvizici ruských letounů Su-35. Ty však Indonésie nakonec vyškrtla a rozhodla se pro francouzské řešení. 

 

Zdroj: bloomberg.com

Tagy článku