Srbsko se otáčí k ruským letadlům zády, napnulo pozornost k francouzským stíhačům Rafale

Srbsko se otáčí k ruským letadlům zády, napnulo pozornost k francouzským stíhačům Rafale
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Dassault Rafale
18 / 04 / 2022, 14:00

Srbsko ústy svého prezidenta Aleksandara Vučiče potvrdilo zájem o pořízení 12 francouzských stíhačů Dassault Rafale.

Srbsko modernizuje své letectvo a jako jeden z důležitých kroků plánuje akvizici 12 francouzských stíhačů Dassault Rafale, informovala agentura Bloomberg. Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že Srbsko vyjednává o možném nákupu francouzských strojů už rok. Srbský prezident k tomu dodal, že země se poohlíží po dalších 12 použitých západních letounů, aniž by v tomto směru prozradil detaily.

Pro Srbsko je modernizace leteckých sil už prakticky nutností, protože má stále ve výzbroji dýchavičné stroje MiG-29, donedávna i MiG-21. S vyřazením MiGu-21 začalo Srbsko minulý rok.

Srbsko by úspěšným nákupem francouzských letounů ukázalo ,,v praxi" určitou distanci od Ruska, s nímž ho pojí poměrně významné politické, kulturní a také ekonomické vazby, jenže invaze na Ukrajinu, ke které zavelel Vladimir Putin 24. února, možná způsobí zásadnější odklon od Kremlu. Na druhé straně oslabení vzájemných dlouholetých vazeb nebude jednoduchý proces, nicméně by jej mohl urychlit vstup Srbska do EU, o což země usiluje od roku 2011, kdy byl zemi udělen status kandidátské země.

Není pochyb o tom, že stíhače Rafale představují na světovém trhu v současné době žádané zboží. Možná bychom ani nenašli analogii k tomuto francouzskému letounu. Pořizuje si je Řecko, Indie, Egypt, Katar nyní i Chorvatsko a z francouzských letounů se tak i mimo země Evropy stává zajímavý obchodní artikl. To dokazuje ostatně i Indonésie, která si pořídí do výzbroje 42 stíhačů Rafale, i když se čekalo, jak dopadně ,,zamrzlý" kontrakt na akvizici ruských letounů Su-35. Ty však Indonésie nakonec vyškrtla a rozhodla se pro francouzské řešení. 

 

Zdroj: bloomberg.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace