Srbsko zařadilo do služby obrněná vozidla Lazar III

Srbsko zařadilo do služby obrněná vozidla Lazar III
12 / 03 / 2017, 13:00

Víceúčelové obrněné vozidlo Lazar 3 firmy Yugoimport vstoupilo do služby v Srbské armádě v konfiguraci obrněného transportéru (APC).

Vozidlo má svařovaný ocelový rám, ke kterému připevněn monocoque ocelový trup. V základu má vozidlo balistickou ochranu až do standardizační dohody (STANAG) 4569 Level 3, a přes čelní oblouku je zvýšená na Level 3+. Ochrana proti minám je STANAG 4569 Level 3a a 3b, a podlaha vozidla má dvě úrovně ochrany. Přídavné pasivní pancéřování zvyšuje balistickou ochranu na STANAG 4569 Level 4, a vpředu na úroveň 5.


Lazar 3 má silnější motor, automatickou převodovku a mnoho dalších detailních změn oproti dřívějším verzím, které byly zavedeny v důsledku přizpůsobování se zákazníkům. Dieselový motor Cummins ISM 500 o výkonu 500 koní je spřažen s automatickou převodovkou Allison, a maximální rychlost jízdy je až 110 km/h. Poháněno je všech osm kol. Celková hmotnost vozidla je typicky 26 000 kg, ale vzhledem k budoucím požadavkům na těžší zbraně a vyšší úroveň ochrany, může hmotnost vyrůst až na 32 000 kg.

Posádka se obvykle skládá z velitele, střelce a řidič, s prostorem pro až devět vojáků, ale celkový počet závisí na nainstalovaném zbraňovém systému.

Základní Lazar III 8x8 je neozbrojený, ale různé zbraňové systémy lze namontovat na střechu včetně dálkově ovládané zbraňové stanice (RCWS) vyzbrojené kulometem ráže 12,7 mm (MG).

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace