Autor fotografie: Mvs.gov.ua | Wikimedia Commons, CC BY 4.0|Popisek: Ruské BVP-3 zničené v bojích na Ukrajině
Zvláštní geopolitické zvraty, které agresivitou v závěrečné fázi svého života působí ruský diktátor a válečný zločinec Putin, se patrně podepsaly také pod epizodu, o které svědčí videa hojně sdílená na sociálních sítích. Není vyloučeno, že se Rusové zmocnili několika původně arcachských (arménských) obrněných vozidel.
Ruská armáda spotřebovává na Ukrajině obrovské množství těžké techniky, a není třeba zdůrazňovat, že nepohrdne žádným zdrojem pro jejich náhradu. Video kolující po sociálních sítích zachycuje převoz vojenské techniky ze základny v Náhorním Karabachu, která míří zpět do Ruska. Jde o vybavení ruských mírových sil působících v Arcachské republice, jejíž většina území je dnes obsazena Ázerbájdžánem a jejíž arménští obyvatelé uprchli do Arménie. Že ruské mírové síly v oblasti mír neudržely ale patrně není jediný problém.
Pozorným komentátorům neuniklo, že mezi transportovanými vozidly jsou zřejmě také minimálně dvě bojová vozidla pěchoty BMP-1 nebo BMP-2 v původní kamufláži arménské arcachské republiky, resp. v kamufláži výrazně odlišné od té, kterou používá ruská armáda. Jakým způsobem se tato vozidla dostala do rukou Rusů není známo, ale souvislost s ovládnutím regionu Ázerbájdžánem a praktický zánik Arcachské republiky je zřejmá. Při pohledu na ostatní techniku naloženou na vagónech je možné s jistotou tvrdit, že vlak míří zpět do Ruska. Na záběrech vidíme především ruská osmikolová obrněná vozidla BTR-82A a pestrou směsici nákladních automobilů.
Vozidla, u nichž lze podle maskovacího vzoru identifikovat arcachský původ, jsou převážena, na rozdíl od ostatních, ve zvláštním provizorním přístřešku. To může naznačovat, že si jsou Rusové vědomi možné pozornosti a snaží se je před zvědavýma očima ukrýt – u jednoho je však vidět přední část korby. Může jít o vozidla arcachskou armádou opuštěná při ústupu, například pro nějakou mechanickou poruchu. Může ale také jít o ázerbájdžánskou kořist, kterou Rusové odkoupili. V každém případě má situace potenciál prohloubit zklamání, které pociťují Arménci vůči Putinovu Rusku – neschopnému garantovat status quo na Náhorním Karabachu, a navíc náhle disponujícímu původně arcachskou/arménskou vojenskou technikou.
Nelze samozřejmě vyloučit, že se nejedná o ojedinělý případ. Arcachská obranná armáda měla před svým rozpuštěním jako jedním z výsledků nedávné války s Ázerbájdžánem asi 5500 vojáků aktivní služby a až 30 tisíc vojáků v záloze (ztráty během ofenzívy letos v září dosáhly asi 500 padlých a zraněných). Její výzbroj byla prakticky výhradně ruského, resp. sovětského původu: šlo o dvě desítky tanků T-72AV a T-72B (a zřejmě i jeden T-90S), několik pásových transportérů MT-LB a kolových průzkumných vozidel BDRM-2, a především pět desítek bojových vozidel pěchoty BMP-1 a stovka BMP-2. Disponovala prakticky výlučně taženým dělostřelectvem, a neznámým počtem raketometů BM-21 Grad.
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany oznámilo zničení 20 arcachských vojenských vozidel. A je více než pravděpodobné, že násobek tohoto počtu padl Ázerbájdžáncům do rukou, v různém stupni poškození. Opravitelná a znovu nasaditelná vozidla mají stále svou hodnotu – nikoli však tolik pro Ázerbájdžán, jehož armáda se může pochlubit citelně modernější výzbrojí než bývalá armáda Arcachské republiky – jde rovněž převážně o techniku ruské provenience, ale povětšinou o generaci modernější. Zato Rusko ztrácí na Ukrajině techniku v obrovských počtech. Ukrajinci uvádějí aktuálně v součtu již více než 5 tisíc zničených tanků a přes 10 tisíc dalších obrněných vozidel ruské armády.
Opravdu tedy není odvážné spekulovat, že původně arcachská BVP patří mezi nasaditelnou či opravitelnou techniku, která záhy zamíří v ruských barvách právě na Ukrajinu, jak to popisuje účet Arbalet Intelligence na sociální síti X (Twitter). Ten mj. podtrhává, že situace může naznačovat významný předěl ve vztazích mezi Ruskem a Arménií, dosavadními spojenci, a vyjadřuje přesvědčení, že se předmětná technika do ruských rukou dostala jako výsledek obchodu s Ázerbájdžánem – přičemž připomíná, že není jisté, jakého množství vojenského vybavení se Rusko touto cestou zmocnilo, a že je pravděpodobné, že cílovou destinací budou ruské jednotky na Ukrajině.
Zdroj: Arbalet Intelligence