Stárnoucí letouny jako finanční zátěž. Německo zaplatí do roku 2030 za provoz strojů Panavia Tornado téměř 9 miliard Euro

Stárnoucí letouny jako finanční zátěž. Německo zaplatí do roku 2030 za provoz strojů Panavia Tornado téměř 9 miliard Euro
Autor fotografie: flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Panavia Tornado
19 / 04 / 2019, 14:30

Do roku 2030 Německo zaplatí za provoz a údržbu 93 stárnoucích strojů Panavia Tornado skoro 9 miliard Euro, informovala agentura Reuters.

Prodloužení životnosti strojů Panavia Tornado se Německu prodraží. Agentura Reuters informovala, že samotná údržba letounů Panavia Tornado bude stát do roku 2030 5,64 miliard Euro, dalších 1,62 miliard Euro padne na navržení náhrad pro zastaralé komponenty a 1,58 miliard Euro pak ,,spolyká" jejich pořízení. Podle Reuters to znamená, že německé letectvo bude závislé na letounech Panavia Tornado do té doby, než dostane nová certifikovaná letadla, což je proces, který může trvat roky.

Takové výdaje se však staly předmětem kritiky opozičních Svobodných demokratů, kteří kritizovali ministerstvo obrany za to, že vyřadilo americký letoun F-35 z tendru, jediný certifikovaný stroj, byť se mu dávaly svého času poměrně slušné šance.

Na začátku roku německé ministerstvo obrany nevybralo americký letoun 5. generace F-35 do finálové fáze tendru na náhradu bojových letounů Panavia Tornado. V tendru tak nadále zůstávají stroje F/A-18 Super Hornet a Eurofighter Typhoon. 

 

Zdroj: Reuters

Tagy článku