Státní podnik VOP CZ navýšil vojenské zakázky a zvedl mzdy. Zaměstnává i válečné veterány

Státní podnik VOP CZ navýšil vojenské zakázky a zvedl mzdy. Zaměstnává i válečné veterány
26 / 01 / 2017, 09:45

Podniku VOP CZ se v minulém roce dařilo a to se odrazilo také v platech zaměstnanců. Vzrostla průměrná mzda a zaměstnanci na konci roku 2016 obdrželi i odměnu ve výši 60% základní mzdy.

Kroky ve prospěch zaměstnanců umožňuje především pozitivní ekonomická situace, udržení a rozvoj kvalitních strojírenských projektů a růst vojenské výroby. Cílem managementu VOP CZ do konce roku 2020 je navýšení speciální, tj. vojenské produkce na 50 % celkového obratu podniku, před dvěma lety byl její podíl přitom necelých 5 %. Již za loňský rok VOP CZ dosáhl ve speciální výrobě na 45% celkového obratu, 55 % tvořila civilní výroba.

„Můžeme a chceme plnit zadání našeho zakladatele, kterým je Ministerstvo obrany České republiky. Společně jsme připravili strategii servisu pozemní vojenské techniky pro Armádu České republiky, abychom uspokojovali její potřeby. Starali se o životní cyklus armádní pozemní techniky nejen po stránce údržby, ale dodávali jí i díly, zdokonalovali stav techniky podle aktuálních trendů a doplňovali technické schopnosti podle požadavků armády. Jsme tady proto, abychom armádě sloužili, prioritou VOP CZ je obranyschopnost České republiky,“ říká ředitel VOP CZ Marek Špok.

VOP CZ se podařilo zvrátit nepříznivý trend posledních let, kdy se kvůli úbytku vojenských zakázek podnik musel soustředit na civilní výrobu, aby udržel profesní kompetence v podniku. Předpokládaný výsledek roku 2016 je výrazně lepší než v minulých třech letech. Tržby dosáhly přes 1,3 miliardy korun, což je více než 30% nárůst v průběhu dvou let, s předpokládaným ziskem v řádu desítek miliónů korun.

Ministr obrany Stropnický

„Je to úspěch a zásluha hlavně zaměstnanců. Kromě navýšení mezd a odměn na konci roku nám zlepšení ekonomiky dovoluje udržet a zlepšovat také podnikové benefity a sociální výhody. V rámci jednání s odbory poskytujeme týden dovolené navíc, máme 7,5 hod pracovní den, příspěvek na dopravu apod. Zlepšený ekonomický výsledek je nejhezčím dovršením roku oslav 70. výročí založení podniku,“ dodává ředitel Marek Špok.

Hospodářský výsledek se VOP CZ podařil především díky stabilizaci kvalitních zakázek včetně splnění vojenské zakázky pro zákazníka ze Středního východu. V letošním roce bude podnik pokračovat ve výrobě této vojenské techniky pro Střední východ, daří se navyšovat civilní projekty pro Anglii a Německo i prodej vlastních výrobků, multifunkčního nakladače a nosiče nářadí Dapper nebo systémů na ochranu kritické infrastruktury a skenery.

V letošním roce je plánovaný především rozvoj strategie servisu pozemní vojenské techniky pro Armádu České republiky. VOP CZ přitom myslí i na uplatnění válečných veteránů, aby i po odchodu z armády do výslužby našli uplatnění ve společnosti. První z veteránů byli už do podniku přijati a podílejí se na servisu vojenské techniky.

Zdroj: VOP CZ, s.p. 

Tagy článku