Ve čtvrtek odpoledne do Šenova u Nového Jičína směřovaly pracovní skupiny českého průmyslu. Státní podnik VOP CZ podnikl další z potřebných kroků v roli integrátora projektu pořízení nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Se zástupci českého průmyslu uspořádal Průmyslový den a B2B jednání.
Zadání je jasné. V nejrozsáhlejším vyzbrojovacím projektu za více než 50 miliard korun mají české firmy ve společné produkci, při účasti více než 40 % celkového výrobního podílu a ve spolupráci s VOP CZ, kompletně přezbrojit 7. mechanizovanou brigádu na moderní standard těžkého typu techniky.
V úvodu setkání v Šenově u Nového Jičína představitelé českého průmyslu obdrželi aktuální informace o tendru i o roli VOP CZ jakožto integrátora v rámci projektu. Na následných B2B individuálních schůzkách představitelé firem z českého průmyslu prezentovali svá řešení a produkty zástupcům VOP CZ. Průmyslového dne se zúčastnilo více než 50 firem z celé republiky. Cílem VOPky je nyní všechny nabídky shromáždit a předat je všem čtyřem zahraničním uchazečům tendru k jejich využití.
Výběr konkrétních firem a rozsah jejich zapojení do projektu BVP záleží na vyjednávání jednotlivých uchazečů v tendru, kteří si firmy ke spolupráci vybírají (pozn. GDELS, BAE System, PSM, Rheinmetall). VOP CZ neurčuje, které firmy mají uchazeči oslovovat.
„VOP CZ má rozsáhlé znalosti a zázemí. V historii jsme vyrobili, opravili nebo modernizovali na 20 000 kusů vojenské kolové a pásové techniky. Zajišťovali jsme pro českou armádu výrobu transportérů PANDUR nebo modernizaci tanku T-72M4 CZ. Logicky jsme jako strategický vojenský podnik a partner ministerstva obrany a české armády připraveni naplnit klíčovou roli integrátora českého průmyslu v projektu PBVP i dnes. Důležitý je i přenos know-how do českého průmyslu a zajištění životního cyklu nových BVP, nejen jejich výroba“, řekl v úvodu setkání se zástupci firem Martin Volný, pověřený výkonem funkce ředitele VOP CZ.
V následné fázi projektu si dodavatele českého průmyslu podle stanovených pravidel určí čtyři uchazeči tendru, společnosti GDELS, BAE Systems, PSM a Rheinmetall. VOP CZ se samozřejmě na případnou spolupráci s českými firmami připravuje s dostatečným předstihem a počítá i s účastí dalších státních podniků, VTÚ, VVÚ a VR Group.
Akce se zúčastnili také členové Projektového týmu PBVP Ministerstva obrany ČR a zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. „Pozici VOP CZ, v historicky největším strategickém projektu v rámci vyzbrojování AČR, považuji za exkluzivní a stěžejní. Důležitá je rovněž jeho role jako integrátora zapojení českého průmyslu do projektu,“ řekl plukovník Ctirad Gazda, manažer projektu a současně spolupředseda Řídícího výboru.
Je potřeba připomenout, že v minulosti se podnik VOP CZ podílel na vývoji a výrobě 107 vozidel Pandur II 8x8 CZ, na opravách a modernizaci T-72M4 CZ i další těžké vojenské techniky. VOP CZ krom toho úspěšně vyvíjí nebo vyrábí prostředky ochrany kritické infrastruktury, robotické systémy, skenery podvozků, speciální cisternové automobily CAP-6/M1, prostředky ochrany proti zbraním hromadného ničení, lehká obrněná vozidla, dekontaminační vozidla, a další. Před třemi lety v Šenově u Nového Jičína vyrobili 450 kusů obrněných kabin pro společnost NIMR Automotive ze Spojených arabských emirátů a v loňském roce zahájili spolupráci s francouzskou společností ARQUUS (dříve Renault Trucks Defense).
Smyslem existence státního podniku VOP CZ je zajišťování dlouhodobých kompetencí pro poskytování kontinuální a efektivní podpory zabezpečení obranyschopnosti státu. Pozice VOP CZ jako strategického partnera pro ministerstvo obrany je definována ve strategiích, které Ministerstvo obrany České republiky přijalo v předchozích obdobích v souladu s vládou schválenou „Strategií vyzbrojování a podporou rozvoje obranného průmyslu České republiky do roku 2025“.
VOP CZ, s. p. (Šenov u Nového Jičína, ČR)
VOP CZ je státní podnik založený Ministerstvem obrany ČR. Jeho hlavním cílem je zabezpečovat potřeby české armády, jakožto jediný státní podnik, který se zabývá vývojem, výrobou, servisem a modernizacemi pozemní vojenské techniky. V roce 2016 VOP CZ oslavil 70 let své existence. V současnosti zaměstnává více než 850 lidí, v roce 2018 měl tržby přesahující 1,1 mld. Kč. Více o podniku na www.vop.cz.
Tagy