Státní zkoušky modernizovaného obojživelného tanku Sprut-SDM1 mají brzy začít

Státní zkoušky modernizovaného obojživelného tanku Sprut-SDM1 mají brzy začít
Autor: Rostec|Popisek: Sprut-SDM1
04 / 09 / 2020, 13:00

Ruské ministerstvo obrany podle serveru defenseworld.net již brzy začne se státními zkouškami modernizovaného lehkého obojživelného tanku Sprut-SDM1.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že se s testy upgradovaného vozidla Sprut-SDM1 začne již brzy. ,,Modernizovaná verze Sprut-SDM1 podstoupí státní zkoušky. Podle toho, jak dopadnou testy, bude schválena dokumentace, která umožní, aby se začalo se sériovou výrobou tanku," stojí ve středečním prohlášení rezortu.

21. srpna tohoto roku byly prototypy tanku Sprut-SDM1 předány ministerstvu obrany, aby absolvovaly nezbytné zkoušky, které v tomto případě potrvají rok a půl. Vozidlo bude testováno v náročných a různých klimatických podmínkách, což zahrnuje i skutečnost, že tank bude muset ukázat své schopnosti v teplotách od -40 do +40 stupňů Celsia.

Sprut-SDM1 je lehký obojživelný tank vyvinutý a vyráběný v jedné z dceřiných společností ruského zbrojařského gigantu Rostec. Vozidlo je určeno k ničení tanků nepřítele a příslušníků nepřátelských sil obojživelnými či leteckými silami nebo i speciálně určenými jednotkami pozemních sil. Jeho hlavní výzbrojí je protitanková zbraň ráže 125mm schopná palby municí APFSDS , HE-Frag , HEAT a ATGM.

SDM-1 je označován jako obojživelný tank nebo jako stíhač tanků či samohybné protitankové dělo. Jeho hmotnost, schopnost plavat i přepravitelnost vzduchem vychází z použití podvozku z výsadkového vozidla BMD-4. Jinak je to velmi rozsáhlá modernizace starší verze SPRUT SD. Modernizován byl především systém řízení palby SOSNA a též zbraňová výbava včetně munice. Zatím nebylo zveřejněno, jaká by měla být zásoba munice pro kanon a dva kulomety ráže 7,62 mm.

Každopádně Sprut-SDM-1 zapadá do trendu poslední doby, zařadit do tankových sil mimo MBT i lehké či střední tanky pro plnění speciálních úkolů nebo nasazení ve zvláštních podmínkách.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace