Státní podniky jsou důležité, ale nemají se protežovat na úkor civilních firem, řekl poslanec Pavel Růžička

Státní podniky jsou důležité, ale nemají se protežovat na úkor civilních firem, řekl poslanec Pavel Růžička
13 / 12 / 2019, 08:30


V Poslanecké sněmovně včera proběhl seminář s názvem Státní podniky a společnosti s majetkovou účastí státu jako integrátoři strategických veřejných zakázek v ČR. Diskutující se mimo jiné zabývali rolí státních podniků při realizaci klíčových státních zakázek či komunikací mezi jednotlivými partnery v obranném průmyslu.

Včera proběhl pod záštitou poslance ANO Jana Řehounka v Poslanecké sněmovně seminář Státní podniky a společnosti s majetkovou účastí státu jako integrátoři strategických veřejných zakázek v ČR, který se zabýval zhodnocením potenciálních přínosů a rizik, které souvisí s účastí státních podniků a společností s majetkovou účastí státu do realizace strategických veřejných zakázek.

Diskutující, mezi nimiž byl mimo jiné ředitel VTÚ Jiří Protiva, nový ředitel VOP CZ Radovan Putna, generál Štefan Muranský, náměstkyně pro řízení Sekce správy a řízení organizací MO Kateřina Blažková a další otevřeli několik okruhů otázek, jako například formu vlastnictví klíčových státních podniků, zákon o zadávání veřejných zakázek, komunikaci mezi klíčovými partnery v obranném průmyslu a další aktuální témata. 

Se zákonem o zadávání veřejných zakázek má ,,problém" Hospodářská komora, jejíž viceprezidentka Irena Bartoňová-Pálková prohlásila, že novely zákonů, která se k zákonu připravuje, většinou nevedou k efektivnějším výsledkům a současně nadnesla, jestli by nebylo lepší udělat úplně nový zákon. Nejen podle ní má zákon své limity, na druhé straně o jeho přednostech a možnostech promluvil odborník na veřejné zakázky ze společnosti OTIDEA Miroslav Knob. Ten se však nebrání v rámci legislativního procesu jeho zkvalitnění.

Prezident AOBP ČR Jiří Hynek pak otevřel téma formy vlastnictví státních podniků a jejich možné přeměny na akciovou společnost, v níž by si však většinu držel stát. V této souvislosti jmenoval finskou firmu Patria, v níž drží 49,9% akcií norská společnost Kongsberg a tento model je funkční. Většina diskutujících se shodla na tom, že je důležité mít státní podniky ve stávající formě, protože jejich role nezastupitelná při realizaci klíčových zakázek, ale otázku účasti soukromé firmy v nich nechává otevřenou.

Poslanec Pavel Růžička, který byl také přítomen na semináři, byl na rozdíl od ostatních kritičtější, když řekl, že státní podniky a jejich role je sice důležitá, nicméně druhým dechem dodal, že právě státní podniky nemají být protežovány na úkor civilních firem. Podle Růžičky ,,není nikde psáno", že státní podniky realizují zakázky lépe. V souvislosti s armádním tendrem na nákup nových 210 BVP se pak dotázal Radovana Putny, kolik bude stát výroba, montáž nových BVP, nicméně ředitel VOP CZ odpověděl, že podnik zatím nemá zadání a v tuto chvíli jedná s potenciálními dodavateli.

Prezident AOBP ČR Hynek ,,nakousl" další důležitý problém, kterým je komunikace mezi klíčovými partnery v obranném průmyslu na ose vývojář-konstruktér-uživatel. Tato komunikace není podle něj ideální, což potvrdili i další diskutující včetně generála Muranského, podle něhož se armáda v posledních dvou letech i v tomto směru otevřela. Je především potřeba nastavit takové podmínky přes nejrůznější interní předpisy či legislativu tím způsobem, aby tato komunikace mohla probíhat pokud možno bez překážek, protože jen pak může v konečném důsledku dostat armáda skutečně to, co potřebuje a v kvalitě, kterou požaduje. K tomu však povede podle panelistů ještě dlouhá cesta.

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace