Stealth střely s plochou dráhou letu Taurus z Německa by mohly změnit situaci na Ukrajině

Stealth střely s plochou dráhou letu Taurus z Německa by mohly změnit situaci na Ukrajině
Autor fotografie: MBDA Deutschland / Public domain|Popisek: Střela TAURUS na letounu Eurofighter Typhoon
10 / 01 / 2024, 15:30

Bývalý německý prezident Joachim Gauck zkritizoval vládu za rozhodnutí odmítnout doručit rakety s plochou dráhou letu TAUrUS na ukrajinskou frontu. Střely by podle jeho názoru mohly zásadním způsobem změnit rozložení sil mezi oběma zeměmi.

V neděli 7. ledna 2024 byl v německém deníku Bild am Sonntag zveřejněn rozhovor s bývalým německým prezidentem Joachimem Gauckem. Dle jeho názoru by mělo Německo poskytnout Ukrajině rakety s plochou dráhou letu Taurus, protože se povaha konfliktu změnila v zákopovou válku a ruská armáda útočí na civilní obyvatelstvo. Rakety by umožnily ukrajinské armádě přesné útoky na strategická místa a velitelská centra hluboko uvnitř Ruské federace. 

Ukrajina předložila Německu žádost o rakety Taurus již v květnu 2023. Podle ukrajinského ministra zahraničí by rakety dlouhého doletu byly případně využity pouze v rámci hranic Ukrajiny. Premiér Německa Olaf Scholz však v říjnu na tuto prosbu odpověděl zamítavě. Podle Scholze by totiž mohlo doručení raket na Ukrajinu vtáhnout Německo do válečného konfliktu. 

 

Raketa TAURUS KEPD 350E je velmi přesným systémem určeným k zasažení vzdáleného cíle v nižší nadmořské výšce, který je řízen pomocí gyroskopické inerciální navigace a GPS. Díky gyroskopům je raketa schopná letět v nízké výšce nad terénem a proto je na radarech těžce rozpoznatelnáPronikne tak efektivně protivzdušnou obranou a kumulativní hlavice složená ze dvou druhů munice prorazí silně pancéřované a hluboce zakopané cíle. Maximální dostřel této německé rakety je 500 km a rychlost 1173,06 km/h.

Střela je produktem německé zbrojní společnosti MBDA Deutschland GmbH a švédské Saab Bofors Dynamics. V současné době je součástí vybavení německé, španělské a jihokorejské armády. V Německu je nesena letouny Tornado IDS, ve Španělsku stíhačkou EF-18 a v Jižní Koreji letadlem F-15K. Raketa TAURUS může být také součástí výzbroje   dalších typů letounů, mezi které patří nejmodernější americké stíhačky F-35 Lightning II s technologií stealth. 

Střela TAURUS

Podle serveru The Army Recognition by zásilka raket mohla zásadním způsobem změnit povahu boje ukrajinských ozbrojených sil, protože by umožnila zastavit postup Ruska do Evropy. Jelikož je raketa vybavena technologií stealth, která spočívá v jejím aerodynamickém tvaru a speciálním povrchovém nátěru. Tuto skutečnost je možno doložit také na schovaných křídlech střely. Díky technologii stealth se proto raketa dokáže velmi dobře vyhnout pozornosti radarů. Je však otázkou, do jaké míry o vítězství Ukrajiny mohou rozhodnout právě střely TAURUS, jelikož Ukrajina je vybavena britsko-francouzskými raketami dlouhého doletu Storm Shadow (ve Francii označovanými jako SCALP), které mají maximální dolet přibližně 550 km. 

Díky všem těmto schopnostem by proto TAURUS mohla změnit rozložení sil ve válce na Ukrajině. Především díky svému dlouhému doletu, schopnosti prorazit velmi silný materiál a technologii stealth je raketa velmi silnou zbraní, která by mohla zásadním způsobem ohrozit ruská logistická, komunikační a řídící centra na ukrajinském území. Ruská armáda totiž nemá dostatečnou technologii, která by byla schopná raketu v letu včas zachytit a zneškodnit. Díky německo-švédské technologii TAURUS by proto mohlo dojít k lokálně odříznutí ruských jednotek na Ukrajině od jejich zázemí v Rusku. 

Tagy článku