Stealth vozidlo s ultramoderní výzbrojí proti UAV, belgický Cockerill i-X

Stealth vozidlo s ultramoderní výzbrojí proti UAV, belgický Cockerill i-X
Autor fotografie: Cockerill / Public domain|Popisek: Vozidlo Cockerill i-X
07 / 03 / 2024, 11:00

Podle mínění bezpečnostních expertů z armádního webového portálu Army Recognition je bojové vozidlo Cockerill i-X ideální zbraní proti UAV. Automobil vybavený umělou inteligencí byl představen již před dvěma lety.

Belgická společnost John Cockerill Defense na Mezinárodním veletrhu a konferenci námořní obrany v katarském Dauhá (The Doha International Maritime Defence Exhibition & Conference zkráceně DIMDEX) probíhajícím mezi 4. až 6. březnem 2024 představila svůj nový anti-UAV systém PVO využívající umělou inteligenci. Ten je podle informací výrobce plně kompatibilní s bojovým vozidlem Cockerill i-X s pohonem 4x4 a zbraňovou stanicí Cockerill 1030, které také vyrábí belgická zbrojařská společnost.

Vozidlo Cockerill i-X bylo poprvé představeno na veletrhu World Defence Show v Rijádu v březnu roku 2022 a jednu z jeho největších předností představuje samotná konstrukce. Cockerill i-X je totiž pokryt stealth nátěrem, a proto je vozidlo oproti jiným podobným strojům méně viditelné pro radary a jiné senzory. Jeho pancíř je úrovně STANAG 4569 Level 2. Vozidlo se může pohybovat rychlostí až 200 km/h na silnici, 160 km/h v terénu a z 0 na 100 km/h zrychlí za pouhých 6 sekund. Stroj je proto schopen velmi rychle po provedení operace zmizet z palebné pozice. Takové schopnosti mají některé houfnice, jako Archer, o kterých se více můžete dozvědět v tomto textu

 

Podle údajů výrobce má vozidlo dojezd na jednu nádrž asi 600 km. Díky tomu, že je odpalovací zařízení umístěno na terénním automobilu je doplnění paliva mnohem snazší než u samohybné houfnice či podobné vojenské techniky, a proto může být komplet použít také pro dlouhodobější mise. Na vozidlo mohou být umístěny různé druhy zbraňových systémů podle potřeby, které používající střely ráže 25 nebo 30 mm, ale také různé druhy přesných střel. Obrovskou výhodou Cockerill i-X je však také skutečnost, že palebné systémy mohou být ovládány na dálku. 

Pokud je na bojové vozidlo Cockerill i-X umístěna právě bezpilotní lehká věž Cockerill 1030, systém je schopen zasáhnout pohybující se objekty dosahující rychlosti 120 km/h. Zbraňový systém Cockerill 1030 obsahuje dělo ráže 30 mm, které dokáže pracovat s NATO náboji. Výrobce John Cockerill Defense nesdělila bližší podrobnosti k ceně vozidla nebo umělé inteligenci, která by měla být součástí palubního systému. Ta by však společně s kamerami a dalšími senzory na autě měla veliteli jednotky přesně sdělit kde se nachází blížící se hrozba, aby byla ve spolupráci se zbraňovými systémy včas zneškodněna. 

Podmínky boje na Ukrajině nutí zbrojařské společnosti a armády po celém světě k vývoji lehkých a vysoce mobilních PVO zařízení, které si dokáží poradit s různými typy dronů. Je velice pravděpodobné, že v budoucnu bude nutná ochrana prakticky veškeré techniky vyskytující se na bojišti, která však současně nebude příliš finančně nákladná, dostatečně mobilní a rychle zmizít z palebné pozice. Po tyto účely umisťují ukrajinské ozbrojené síly po vzoru polovojenských skupin z celého světa na korby pick upů různé druhy zbraní pro sestřelování UAV. O mobilních PVO sme Vás informovali v tomto článku

Raketový systém VAMPIRE

Mezi profesionálnější systémy, které na Ukrajinu poslaly země NATO, patří odpalovací zařízení krátkého dosahu Mistral nebo PVO VAMPIRE. Raketových systémů VAMPIRE od americké společnosti L3Harris bylo na ukrajinské bojiště v minulém roce dodáno nejméně 15 kusů s dodatečnou municí. Systém VAMPIRE se skládá z odpalovacího zařízení a výsuvné tyče se senzory WESCAM MX-10 RSTA, které jsou schopny včas zachytit letící UAV a vystřelit proti němu rakety APKWS s doletem přibližně 5 km. 

Výhodou systému VAMPIRE, o kterém se můžete dočíst zde, je především možnost jej umístit na korby různých automobilů. Stejně mobilní a lehký není komplet Cockerill i-X, jehož zbraňové systémy je však možné ovládat také na dálku a přímo ve vozidle existuje umělá inteligence vyhodnocující a zaměřující hrozbu před jejím zničením. Pokud by právě technologie AI byla implementována také do mobilních raketových systémů PVO, znamenala by tato technologie jistě další posun v boji proti hrozbám v podobě UAV.  

 

Tagy článku

-->