Stejně jako při přezbrojení dělostřelectva na ráži NATO, i tankovou munici pro nové tanky by měl dodávat český průmysl

Stejně jako při přezbrojení dělostřelectva na ráži NATO, i tankovou munici pro nové tanky by měl dodávat český průmysl
Autor: AMB Brescia; CC BY 2.0|Popisek: Leopard 2A7+
01 / 06 / 2022, 10:00

Munici pro tanky T-72M4 CZ a T-72M1 z výzbroje Armády České republiky stabilně dodává společnost STV GROUP, která je vyrábí ve svém závodě v Poličce. Jde o náboje ráže 125 mm čtyř hlavních druhů: tříštivotrhavé (HE), náboje s kumulativní střelou a stopovkou (HEAT-T), cvičné a protipancéřové podkaliberní se stopovkou (APFSDS-T). S plánovaným přezbrojením 73. tankového praporu tanky západní provenience přijde potřeba udržitelnosti domácí výroby tankové munice. Podle Ministerstva obrany by spolu s darovanými německými tanky Leopard 2A4 měla přijít také původní německá munice ráže 120 mm. Zásadní bude v navazující smlouvě o nákupu moderních tanků Leopard 2A7+ vyjednat podmínky pro výrobu příslušné munice v České republice.

Ať již by do výzbroje českého tankového vojska přišly jakékoli z pravděpodobných vozidel, tedy nejpravděpodobnější německé tanky Leopard 2A4 a 2A7+, případně snad americké tanky M1A2 Abrams, či dokonce jihokorejské tanky K2, jejichž akvizici aktuálně ohlásilo Polsko, z hlediska jejich hlavní výzbroje a pro ni potřebné munice jde v zásadě o jedno a totéž řešení. Všechny uvedené tanky jsou totiž vyzbrojeny 120 mm kanónem Rheinmetall Rh-120 L/44 (Leopardy 2A4 a 2A5) a L/55 (Leopardy 2A6 a vyšší) s hladkým vývrtem hlavně, nebo jeho americkou licenční variantou L/44 M256A1, nebo jihokorejskou variantou označovanou CN08 120 mm L/55.

Munice do těchto zbraní, a pomineme nyní specifické jihokorejské podmínky, je souhrnně označována jako 120x570mm NATO, resp. 120x570 R, a její parametry jsou vtěleny do normy STANAG 4385. Jde o standardní tankovou munici armád Aliance, která již v podstatě nahradila dřívější standard 105x617 R určený pro kanóny ráže 105 mm s drážkovanou hlavní (z výzbroje tanků M60, raných verzí Abramsů a staré Leopardy 1 nebo Challengery 1). Kromě kanónů Rh-120 a odvozených používá standardní 120 mm munici také francouzský kanón CN120-26 (model F1) tanků Leclerc a italský 120mm kanón OTO Breda L/44 tanků Ariete. Odlišně jsou na tom tanky Challenger 2 na Britských ostrovech vyzbrojené kanónem L30A1 stejné ráže, ale s drážkovanou hlavní.

Podíváme-li se na přehled užívaných nábojů, najdeme přirozeně tytéž druhy, které již dnes používá Armáda České republiky, tedy podkaliberní APFSDS (Armour-Piercing Fin-StabilizedDiscardingsabot) určené pro boj proti obrněné technice, kumulativní protitankové HEAT (HighExplosive Anti-Tank) a tříštivotrhavé HE (HighExplosive) proti živé síle nepřítele, lehce obrněným cílům či budovám. Američané a Izraelci vyrábějí také speciální náboje pro boj zblízka (kartáčový M1028 a nesmrtící izraelský M337 STUN pro tanky Merkava).

Od prvního typu, jímž byl německý náboj DM13 z roku 1979 vývoj pokročil k účinnějším moderním granátům, a mezi výrobci také nalezneme společnosti pocházející ze zemí, které tankovou výzbroj ráže 120 mm nasazují, včetně nábojů označovaných Pz-531 (APFSDS), Pz-511 (HE) a cvičné Pz-521 a Pz-541 z Polska (jeho armáda má ve výzbroji tanky Leopard 2PL a očekává dodávku tanků Abrams, hovoří se o Challengeru 2 i jihokorejském K2).

Jestliže mezi uživateli tanků Leopard 2 nalezneme státy, které se spoléhají na dodávky munice za zahraničí, v České republice pro to s ohledem na tradice a stabilní schopnosti českého obranného průmyslu není jediný důvod. Argumenty jsou stejné jako v případě přezbrojení 13. dělostřeleckého pluku francouzskými samohybnými kanóny CAESAR podle smlouvy z loňského roku a přechodu z munice ráže 152 mm na 155 mm NATO. Tím nejdůležitějším je pak soběstačnost a bezpečnost dodávek v krizi, kdy se nelze na zahraničního dodavatele plně spolehnout. Odběr munice by byl tak velký, že výrobce by nestačil pokrýt požadavky a státy by odmítaly sdílet své zásoby. Příkladem jsou i dodávky zbraní a materiálu na Ukrajinu, kdy výrobci mají problém doplňovat zásoby svých armád. Licence pro výrobu munice pro kanóny Rheinmetall Rh-120 a její výroba v České republice by se proto měly stát pevnou součástí dohody o pořízení tanků Leopard 2A7+.

Zdroj: army-technology.com; wikipedia.org; STV Group

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace