Stejné zbraně, stejný výrobce, jiná cena

Stejné zbraně, stejný výrobce, jiná cena
Autor fotografie: Screenshot YouTube
16 / 04 / 2018, 19:30

Brazílie na konci října minulého roku pořídila protiletadlový systém RB-70 od švédské firmy SAAB v hodnotě výrazně menší než 30 mil.za kus. Od stejné firmy chce nyní tuto zbraň nakoupit i české ministerstvo obrany. Pozoruhodné je, že za úplně jinou cenu.

Zatímco Brazilci zaplatili za jednu odpalovací soupravu v přepočtu výrazně méně než 30 mil Kč, ministerstvo vedené Karlou Šlechtovou neváhá z peněz daňových poplatníků přeplatit jeden kus o více než 14 mil korun! Proč tomu tak je, není tak těžké rozklíčovat.

Hávova stopa

Za obchodem totiž stojí Omnipol, nechvalně známý zprostředkovatel armádních nákupů. A kde je zprostředkovatel, tam je i tučná provize pro něj. Což je nepochybně i tento případ. Narážíme zde na klientelistický systém mezi lobbistickou firmou Richarda Hávy (kterou později převedl na svého syna) a ministerstvem obrany. Tento „sňatek z rozumu“ funguje již od dob, kdy byl náměstkem na obraně Miroslav Kalousek, blízký Hávův přítel. Vedení obrany se mění, státní zakázky pro Omnipol zůstávají. Oficiálně Omnipol vztah se Saabem odmítá s tím, že smlouva o spolupráci mezi oběma firmami skončila. Faktem ale je, že lobbisté Omnipolu v čele s viceprezidentem Milanem Jurkem za předražený obchod pro Saab bojují nejen na Generálním štábu AČR, ale i na Sekci vyzbrojování, kde jim jde na ruku ředitel odboru pozemních sil Tomáš Dvořáček. Ne náhodou bývalý vojenský letecký přidělenec ve Švédsku.

Security magazín požádal o stanovisko Omnipol, který redakci poskytl své vyjádření, v němž odmítl, že by ve zmíněném obchodu zastupoval společnost Saab, a že by za ni jakkoli loboval:

,,Bohužel musíme konstatovat, že připravovaný článek o nákupu systému RBS-70NG opět velmi intenzivně připomíná lživou kampaň psanou na zakázku, ve snaze ublížit společnost. Omnipol není „zprostředkovatel“, společnost Saab v tomto obchodu nezastupuje a ani za ni nelobuje. Tato skutečnost byla ostatně potvrzena i ze strany Ministerstva obrany České republiky – viz článek na webu parlamentnilisty.cz ze dne 13.4.2018."//www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ministerstvo-obrany-se-ohrazuje-proti-spojovani-s-firmou-Omnipol-O-zakazce-na-protiletadlovy-system-pry-jednalo-zcela-samostatne-531911?utm_source=nm&utm_medium=xml

Security magazín přináší rovněž prohlášení Krasimiry Stoyanove, ředitelky pro střední a východní Evropu společnosti Saab:

,,Nedávno zveřejněné články v deníku E15 a na webu securitymagazin.cz obsahovaly chybné a zavádějící informace. Články se snažily porovnat stanovené ceny systému protivzdušné obrany od společnosti Saab poskytovaného Brazílii a systému protivzdušné obrany od společnosti Saab nabízeného České republice. Systém RBS 70 dodávaný do Brazílie se ve skutečnosti liší od sytému RBS 70 NG (nová generace), který je nabízen České republice a z toho důvodu nelze tyto dva systémy srovnávat. Brazílie navíc koupila renovovaný systém RBS 70, zatímco České republice Saab nabízí zcela nový systém RBS 70 NG. Pokud bude vybrán nový systém RBS 70 NG, dojde k výraznému zlepšení schopností České republiky v oblasti letecké obrany."

Bez soutěže

Obchod provázejí i další nejasnosti. Není totiž obvyklé, aby se podobné zakázky zadávali napřímo, bez výběrového řízení. Srovnatelné systémy vyrábí v zemích NATO několik výrobců, za mnohem výhodnější cenu. I z toho důvodu evropský výrobce raket MBDA, spojující podniky Francie, Itálie a Velké Británie zaslal na ministerstvo obrany stížnost. Stejný dopis měl údajně dorazit i na Úřad vlády premiéru Babišovi. To, že se nad podezřelým nákupem jiní dodavatelé pozastavují, je pochopitelné. Není totiž žádný legitimní důvod, aby nebylo vypsáno standardní výběrové řízení.

psali jsme: Severská detektivka na MO ČR: Předražili Švédové RBS-70 NG?

Celková cena 16 kusů protiletadlové zbraně by měla český stát vyjít na 715 mil., přičemž Brazilci za nákup 9 odpalovacích souprav s velkým příslušenstvím, včetně systémů nočního vidění a speciálních kamuflážních sítí zaplatili 266 mil. Český armádní nákup je tedy předražen o více než polovinu.

Další přešlap?

Dost pochybností na to, aby byl celý kontrakt znevěrohodněn. Ale teprve na dalším postupu ministerstva se ukáže, jak moc je Hávova firma se státním orgánem propojená a zda a proč Karla Šlechtová nad podezřelým obchodem přivírá oči. Ministryni obrany se teď bude těžko vysvětlovat, proč musíme zaplatit za jeden systém až 44 mil. Kč, zatímco Brazilcům na něj stačilo výrazně méně. Za těchto okolností by obchod posvětil jen sebevrah.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku