Stopy ostře sledovaného posudkáře z kauzy radiolokátory: Z vnitra odejit, evropskou komisí obviněn z předražení, „asistence“ u vězení pro náměstka Šišku

Stopy ostře sledovaného posudkáře z kauzy radiolokátory: Z vnitra odejit, evropskou komisí obviněn z předražení, „asistence“ u vězení pro náměstka Šišku
06 / 02 / 2020, 16:45

Sněmovní výbor pro obranu se ve středu ocitl v obležení novinářů, kteří byli, stejně jako přítomní poslanci, lační po nových informacích ohledně nákupu pasivního sledovacího systému Věra NG. Cenu 1,5 miliardy s DPH, oproti vládou schváleným cca 800 milionům s DPH určil posudek firmy CETAG, kterou spoluvlastní Jaroslav Mráz.

Jak zjistila reakce SM, tato firma resp. její majitel mají pofidérní minulost. Jaroslav Mráz musel na konci devadesátých let opustit pozici ředitele Odboru spojení a informatiky ministerstva vnitra kvůli kontraktu na policejní vysílačky. Mráz totiž podepsal smlouvu na vysílačky bez termínů dodání a bez postihů za neplnění. A navíc za prvních 250 milionů dostalo vnitro přístroje, které nefungovaly. Zdálo by se logické, aby se tento člověk stal pro státní správu persona non grata, nicméně čas oponou trhnul.

Rok 2013. Mrázovu firmu CETAG si najalo MPSV kvůli posudku na problematický systém pro výplatu sociálních dávek. Kvůli němu rezignoval ministr Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho náměstek Vladimír Šiška vyfasoval šest let natvrdo, pro nadržování firmě Fujitsu. Horké kaštany však CETAG z ohně netahal a pouze doporučil, aby systém do roku 2015 dál provozovaly firmy ze zmanipulované zakázky. Cui bono?

Přenesme se opět v čase o dva roky dopředu, tentokrát však na ministerstvo pro místní rozvoj. V roce 2015 se posudek firmy CETAG klíčovým argumentem, kterým tehdejší ministryně obhajovala miliardovou zakázku na systém monitorující čerpání evropských dotací. Firma pro resort potvrdila, že všechny postupy úředníků v IT zakázce na monitorovací systém jsou v pořádku. Jenže detailní audit ministerstva financí, který vycházel ze zadání Evropské komise, konstatoval, že zakázka je předražená. A navíc prý existuje podezření z podvodu a kartelu.

Září 2019. Ministerstvo obrany vypíše tendr na posudek pro nákup pasivního sledovacího systému Věra NG. V prvním kole se nikdo nepřihlásí. Nakonec se vítězem stane CETAG, mimochodem disponující prověrkou na stupeň tajné. Samotný posudek na zakázku za jedna a půl miliardy stál pouze 216 tisíc korun bez DPH. To však není neobvyklé. Pochybnosti o znaleckém posudku nastínila předsedkyně výboru Jana Černochová z jiného hlediska. „Znalecký ústav je asi plný supermanů, protože dokázali udělat posudek za pouhých 16 dní,“ poznamenala při středečním jednání. Navíc předmětem souzení byla i vojenská technika a podle informací z firemních stránek cetag.cz, její expertní tým pracuje zejména v následujících oblastech:

·        IT architektura a Aplikační architektura

·        Provoz IT, Licenční politika a maitenance

·        Rozsáhlé informační systémy a portálová řešení

·        Komunikační infrastruktura

·        Informační bezpečnost

·        Programové a projektové řízení

·        Informační systémy veřejné správy

·        eGovernment, eProcurement

 
Ministerstvo obrany vytrvale odmítá dát posudek médiím k dispozici. Členové VO po včerejším jednání ve vyhrazeném režimu si vzali oddechový čas, aby si mohli ministerstvem prezentovaný „rozpad ceny“ detailně prozkoumat.   

 
 

Tagy článku