Válka na Ukrajině jako bazar vojenské techniky. Storm Shadow nebo Abrams v rukou Rusů

Válka na Ukrajině jako bazar vojenské techniky. Storm Shadow nebo Abrams v rukou Rusů
Autor fotografie: Robert Sullivan / Flickr|Popisek: Storm Shadow na Panavia Tornado
10 / 07 / 2024, 12:30

Klasika jakéhokoli vojenského konfliktu, obě strany se zmocňují technologií svého nepřítele a snaží se z nich vytěžit maximum. Otázka zní, zda toho jsou Rusové opravdu schopní.

Aktuálně se nedá úplně přesně určit, jakých západních zbraní se Kreml dokázal zmocnit. Zatímco na straně Ukrajiny je to celkem jednoduché, opačný případ je složitější. Je jisté, že západ již velmi důkladně prozkoumal některé ruské radarové systémy, určitě má alespoň základní představu o tom, jak jsou konstruovány střely Iskander-M a Kinžal, protože již mnoho z nich dopadlo s minimálním poškozením na Ukrajinou ovládaná území. Velkou ztrátou jsou nepochybně T-90M Proryv, kde jsou použity nejmodernější ruské technologie. S tím se Kreml musel smířit. 

Abrams i Storm Shadow v rukách Ruska

 

Faktem je, že v Moskvě byl prezentován ukořistěný M2 Bradley. Rusko se podle The Warzone dokázalo zmocnit i vozidla M1150 Assault Breacher Vehicle (ABV). To je variantou hlavního bojového tanku Abrams. Jenže v ABV nebyly žádné nejmodernější technologie a v M2 Bradley také ne. Stroj postrádal moderní zaměřovací systémy, systém pro řízení boje, náboje nebo modernizační balíček kompozitního pancíře na věži i korbě. Volně přeloženo, tak jako s většinou pozemní techniky pro Ukrajinu, jedná se o dost staré vozidlo, které ani po vykuchání Rusům moc nedá. 

M1150

Třeba právě pancíř Abramsu pro US Army je z ochuzeného uranu a nikdy se neposkytuje pro export. M2 Bradley je opět starší verze bez jakýchkoliv pokročilých technologií. Když Britové rozhodovali o poskytnutí svých Challengerů Ukrajině, chtěli tam i vlastní odtahová vozidla, jen aby tank nepadl do rukou Rusů. Mají na svých MBT řadu patentů a opět se u nich jedná především o slitinu pancíře. Ty obecně patří k tomu nejutajovanějšímu, co lze vůbec řešit. Titan, keramika, výztuhy, rychlost ochlazení oceli, různé poměry slitin, jedná se o velkou alchymii a předmět špionáže.   

Ukrajinská Storm Shadow jako předmět výzkumu Rusů

 

Podle The Times se Rusko nejnověji zmocnilo britské střely Storm Shadow. Toto už je větší ztráta, protože se jedná o moderní střelu s plochou dráhou letu. Ve Francii je pojmenována jako SCALP a i Paříž své střely poskytuje Ukrajině. Otázka ovšem zní, jak dokáže Rusko raketu vytěžit. Moskva má aktuálně obrovský problém s moderními elektronickými technologiemi. Není sto nahradit západní provenienci, kterou léta kupovala. I přesto, že ji má k dispozici, nedokáže zatím vyrobit adekvátní náhradu. To se projevuje především na MBT. 

Nejen, že Uralvagonzavod nestíhá absolutně pokrýt frontové potřeby, ale na ruských tancích jsou vidět domácí náhrady třeba nočního vidění, které příliš důvěry nevzbuzují. Pak se nabízí otázka, jestli je tu pro ně vůbec možnost Storm Shadow nějak zužitkovat. Raketa váží 1 300 kilogramů a hlavice má 450 kilogramů. Rychlost by měla činit Mach 0,8 a dolet je až 560 kilometrů. Jedná se o střelu typu vystřel a zapomeň. Je tedy naprogramovaná před startem. Je naváděná pomocí GPS a mapováním terénu, tedy má inerciální navigační systém. V prostoru zásahu porovná naprogramovaný cíl s tepelnou stopou a udeří. 

Lze ji odpalovat z Gripenů, Dassault Mirage 2000, Rafale, Panavia Tornado a z upravených ukrajinských Su-24. Storm Shadow je tandemová střela. První část způsobí průraznou detonaci a druhá vyčistí prostor určený k likvidaci, třeba bunkry nebo klidně i loď. To se stalo i 13. září 2023, kdy zřejmě kriticky zasáhla ruskou ponorku Rostov na Donu a nejspíš neopravitelně poškodila výsadkovou loď třídy Ropucha Minsk. Ve stejném měsíci zasáhly tři rakety Storm Shadow nebo SCALP velitelství Černomořské flotily, kde měly být zabity velitelské kádry ruského námořnictva. 

V prosinci dvě střely Storm Shadow zlikvidovaly ruskou výsadkovou loď Novočerkassk. Je zajímavé, že i přes nasazení ruských moderních systémů protivzdušné obrany S-400 zřejmě Kreml nedokáže těmto raketám dostatečně čelit. A to přesto, že se nejedná o balistické střely s nějak zásadními parametry. Dění naznačuje, že chlouby ruské armády v konfrontaci se západní technikou prostě selhávají. Pro Putina žádná dobrá zpráva.

 

Tagy článku