Stovky bojových vozidel Rosomak mají namířeno do polské armády, zajímá se o ně i Ukrajina

Stovky bojových vozidel Rosomak mají namířeno do polské armády, zajímá se o ně i Ukrajina
Autor fotografie: Spc. Robert Douglas, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: BVP Rosomak
20 / 07 / 2023, 14:00

Do konce roku 2023 má být podepsán kontrakt na dodávku asi 250-400 obojživelných bojových vozidel pěchoty Rosomak, uvedl web defence24.com. O kolová vozidla již dříve projevila zájem také Ukrajina.

Polskou armádu posílí několik stovek bojových vozidel pěchoty Rosomak, a to ve variantě Rosomak-L. Pořízení vozidel má kompenzovat nedostatek kolových obrněných platforem v polské armádě. Zároveň se má jednat o moderní náhradu značně dýchavičných vozidel Skot 8x8 a BWP-1, které ještě pamatují sovětskou éru. Většina vozidel má být osazena bezosádkovou věží ZSSW-30. Ta je klíčovým prvkem Rosomaku, stejně jako bojového vozidla pěchoty Borsuk, jež je vyvíjeno od roku 2014.

Za vývojem bezosádkové věže stojí firma HSW a WB Electronics a má být důkazem toho, že Poláci jsou schopni vyvinout také moderní konkurenceschopný domácí bojový modul. Bojový modul je vybaven americkým rychlopalným kanonem ATK Mk 44 Bushmaster ráže 30 mm a kulometem ráže 7,62 mm. Dále má být součástí výzbroje odpalovací zařízení protitankových řízených střel Spike LR.

Verze vozidla Rosomak-L přináší o 60 cm delší trup, což mimo jiné znamená adekvátní rezervu v oblasti obojživelných kapacit stroje. Vozidla mají mít o 30-40% větší palivové nádrže, které prodlouží dojezd Rosomaků. Rosomak je dlouhodobým projektem, za nímž stojí společnost Rosomak S.A. Vozidlo bude pohánět motorová jednotka Scania DC13  o výkonu 610 koní.

O Rosomaky projevila zájem také bojující Ukrajina. Na jaře si v Polsku objednala 100 těchto bojových vozidel.

Rosomak má vytvořit s již zmíněným bojovým vozidlem pěchoty Borsuk úderný tandem. Výrazem polských modernizačních snah, vyjádřených i masivními finančními injekcemi do obrany, je pak podepsání velkého kontraktu mezi zbrojním konsorciem Huta Stalowa Wola a ministerstvem obrany, zastoupeným rezortním šéfem Mariuszem Błaszczakem. Tato dohoda má zajistit v budoucnu dodávku 1 400 moderních bojových vozidel pěchoty Borsuk. Cena kontraktu činí okolo 9 miliard eur.

Zdroj: defence24.com
Tagy článku