,,Stříbrná kulka" na F-35: Náš radar Struna-1 může vystopovat jakýkoliv americký letoun se schopností stealth, říká Rusko

,,Stříbrná kulka&quote; na F-35: Náš radar Struna-1 může vystopovat jakýkoliv americký letoun se schopností stealth, říká Rusko
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: F-35
05 / 10 / 2020, 16:30

Může ve skutečnosti ruský bistatický radar Struna-1 detekovat americký letoun F-35? Rusko tvrdí, že radar toho schopen je.

Jak velkou hrozbu může představovat ruský radar Struna-1 pro letouny s technologií stealth? Rusko tvrdí, že jde o příslovečnou ,,stříbrnou kulkou" na letouny F-35 a další stroje s vlastnostmi stealth a že protiletadlové komplety S-300 a S-400 mohou za pomoci radaru Struna-1 tyto cíle sestřelovat. Informace však musíme přirozeně brát s v poměrně velkou dávkou rezervy.

Struna-1 je systém, vyvinutý na konci 90. let, který je odlišný v tom, že je bistatický, to znamená, že přijímač a vysílač tohoto zařízení nejsou vedle sebe, ale na jiných místech. To je rozdíl proti konvenčním radarovým zařízením, kde jsou přijímač a vysílač umístěny na stejném místě. Tato skutečnost pak má právě umožňovat snadnější detekci letounů s technologií stealth.

Kromě jiného však Struna-1 má mít schopnost detekce nízko letících objektů a být tedy efektivnějším zařízením, protože může zachytit kromě strojů s technologií stealth i naváděné rakety. Podle ruských či proruských médií tak jde o důkaz toho, že Struna-1 představuje společně s protiletadlovými komplexy S-300 a S-400 ,,důmyslnou past" pro letouny s vlastnostmi stealth. 

V této souvislosti připomeňme, že v uplynulých měsících se také objevily ,,zaručené" zprávy, že nový protiletadlový systém S-500 Prometej může být mimo jiné ,,zabijákem" amerických letounů se schopnostmi stealth, F-22, F-35, či B-2. Toho se mají obávat i někteří vysocí vojenští představitelé USA. Nicméně v praxi to není příliš pravděpodobné a je to spíše cíleně použitá mediální propaganda navíc v tradičně ,,chvástavém" balení.

Nicméně jistě jde o látku k zamyšlení. Bistacionárnost systému při použití vhodného algoritmu pro vyhodnocování dat může poskytovat jinou informaci než klasický radiolokátor. Struna-1 zřejmě nebude zázračnou technologií, avšak v kombinaci s více systémy PVO může poskytnout dopřesňující informace důležité pro vyhodnocování cílů a jejich prioritizaci.

 

Zdroj: National Interest, rueconomics.ru

Tagy článku